هارد /کاربرد و انواع آن چیست ؟
هارد / کاربرد و انواع آن چیست ؟

هارددیسک(هارد)چیست؟

هارددیسک که مخفف hard disk drive است، یکی از قطعات اصلی و معمولا بزرگترین حافظه جانبی موجود در کامپیوتر می باشد، به طوری که تمام داده ها از قبیل سیستم عامل، فایل ها، برنامه ها و غیره روی این حافظه قرار می گیرند. وظیفه هارددیسک، حفظ دائمی داده ها می باشد و هر داده ای که برای ذخیره کردن به هارد دیسک فرستاده می شود , تا وقتی که بر روی سکتور حذف نشود، در همان جا باقی خواهد ماند.

اطلاعات هارد درایو غیر فرار است ، یعنی داده ها در هارد درایو نگهداری می شود ، حتی اگر برق سیستم قطع باشد. اطلاعاتی که در هارد دیسک ذخیره میشود ایمن و دست نخورده باقی می ماند تا زمانی که هارد تخریب شده یا دست کاری شود.

هارد /کاربرد و انواع آن چیست ؟

قسمت های مختلف هارددیسک:

هارددیسک از اجزاء و قطعات مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:

۱- قسمت کنترل کننده مرکزی (Actuator)

این قسمت وظیفه کنترل بازوی مکانیکی را دارا می باشد . این قطعه به نوعی مغز هارددیسک است که وظیفه کنترل کردن قسمت های مختلف هارد را بر عهده دارد. این قسمت وظیفه دارد تا با سایر قطعات کامپیوتر در ارتباط باشد و تمامی دستورات ارسالی از قطعات را با هارددیسک هماهنگ کند .

۲- قسمت بازوی مکانیکی (Head Arm)

این قسمت head را جابه‌جا می‌کند. قسمت بازوی مکانیکی می تواند سر Head را از مرکزی ترین نقطه دیسک (Platter) تا کناری ترین نقطه آن ببرد .

۳- قسمت Read/Write Head (سر خواندن و نوشتن به اصطلاح Head)

این قسمت توسط بازوی مکانیکی جابجا می گردد. کار این قسمت خواندن و نوشتن داده ها به صورت ۰ و ۱ (باینری) بر روی قسمت های بسیار ریز موجود در دیسک می باشد .

قسمت هد فقط چند نانومتر (۱ سانتی متر = ۱۰۰۰۰۰۰۰ نانومتر) با دیسک خود فاصله دارد.

۴- قسمت دیسک (Platter)

وظیفه این صفحات، حفظ داده ها (به صورت مغناطیسی صفر و یک) در قسمت های بسیار ریز است . این قسمت های بسیار ریز سکتور (Sector) نامیده می شوند و توانایی نگهداری یک بیت را دارا می باشند . معمولاً در هر هارددیسک تعداد بیشتری از یک صفحه دیسک قرار می گیرد. این صفحات از جنس شیشه یا سرامیک بوده و خودشان مغناطیسی نیستند .

۵- قسمت موتور چرخان دیسک ها (Spindle)

وظیفه این قسمت فقط چرخاندن دیسک هاست . به این ترتیب قسمت هد می تواند داده ها را بر روی نقاط مختلف صفحات مغناطیسی بخواند یا بنویسد. قسمت موتور چرخان می تواند از ۴۲۰۰ (در هاردهای کم مصرف قابل حمل) تا ۱۵۰۰۰ (در هاردهایی مثل Cheetah 15K.4 محصول سی گیت) دور در دقیقه (RPM) بچرخد.

هارد /کاربرد و انواع آن چیست ؟

برخی از تولید کنندگان هارددیسک عبارتند از:

  • Seagate
  • Western Digital
  • Hitachi Global Storage
  • Maxtor

انواع هارد

  • اینترنال
  • اکسترنال

هارداینترنال چیست؟

هاردی که داخل دسنگاه و کامپیوتر قرار می‌گیرد و مستقیم به مادربرد وصل می‌شود، هارداینترنال نامیده می‌شود. در کامپیوترهای دسکتاپی تعویض و ارتقای هارد آسان است و کافی است هارد قبلی را از روی مادربرد جدا کنید و هارد جدید را جایگزین کنید.

هارداینترال انواع مختلفی دارد : HDD,SSD,هارددیسک سریال( ATA SATA),هارداتصال پارالل تکنولوژی پیشرفته (PATA),هاردرابط سیستم کامپیوتر کوچک (SCSI)

هارد /کاربرد و انواع آن چیست ؟

هارداکسترنال چیست؟

هارداکسترنال بیرون از کامپیوتر و لپ تاپ قرار دارد یعنی به صورت پورتابل و مستقل است و معمولا از طریق USB یا کابل Thunderbolt به کامپیوتر وصل می‌شود. سرعت این هارد به دلیل نوع اتصال، کم‌تر از هارداینترنال است اما قطع و وصل کردن اتصال آن آسان است.

هارد /کاربرد و انواع آن چیست ؟

اچ استوک hstock فروشنده تجهیزات کامپیوتری استوک همراه با ضمانت قیمت و کیفیت ومشاوره رایگان سعی بر آن داشته که خریدی مطمن و رضایت بخش را برای شما عزیزان فراهم کند.