خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر
دلیل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

 از علل هایی که موجب خاموش شدن ناگهانی  کامپیوتر،لپ تاپ ،سرور هنگام انجام کار، بازی یا انجام پروژه وجود دارد میتوان مثال های بسیاری زد ، از مشکلات سخت افزاری گرفته تا بروز مشکلاتی از قبیل ویروسی شدن سیستم عامل ، کثیف بودن فن ، ایراد در سیستم عامل و … است که موجب نارضایتی کاربران می شود و امکان دارد برای چند ساعت به طور کامل سیستم روشن نشود. در این گونه موارد اکثرا کابل پاور کیس را جدا می کنند و یا در لپ تاپ ها ، باتری لپ تاپ را خارج می کنند تا سیستم برق رسانی از آن قطع شود. البته جای نگرانی نیست چون روش‌های مختلفی هم برای رفع این مشکل وجود دارد.

اگر سیستم کامپیوتر شما لپ تاپ است هرگز اقدام به باز کردن قطعات سخت افزاری نکنید، تنها کارکرد فن را مورد بررسی قرار داده و اگر نقصی در کارکرد به چشم خورد، حتما به مراکز معتبر مراجعه کرد و یا با خرید یک “cooler pad ” به خنک تر شده دستگاه کمک کنید.
یکی دیگر از دلایل گرمای بیش از اندازه اجزای داخلی کیس را می توان وجود گرد و غبار در داخل محوطه کیس دانست که مانع عملکرد صحیح قطعات می شود. در برنامه هفتگی خود زمانی را برای نظافت داخل کیس اختصاص دهید تا از هزینه های گزاف بعدی در امان بمانید.
گاهی در صورت اختلال در یکی از اجزای سیستم، BIOS سیستم مشکل را اعلام می کند، برای مثال اختلال در کارکرد فن خنک کننده دستگاه و یا کارت گرافیک و … در همه حال پیغام هایی از این دست را جدی بگیرید، تا با کمترین مشکل مواجه شوید.

مشکلات مربوط به سیستم عامل

گاهی اوقات نیز ممکن است دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شما، مربوط به مشکلات سیستم عاملتان باشد. معمولا پس از نصب برنامه هایی خاص و یا ایجاد تغییرات در فایل های سیستم عامل، ممکن است سیستم دچار مشکلاتی شود که یکی از این مشکلات می تواند خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر باشد.

بهتر است یک بار سیستم خود را ریست کرده و در حالت CMOS دوباره روشن کنید. اگر پس از مدتی سیستم خاموش نشد، احتمال دارد که سیستم عامل کامپیوتر شما دچار مشکل شده باشد. برای رفع این مشکل، بهترین راهکار تعویض سیستم عامل (اعم از ویندوز یا مک) و یا تعمیر دوباره آن است.

کثیف بودن فن و گرمای بیش از حد

استفاده زیاد از سیستم هنگام کاربه خصوص هنگام اجرای برنامه های سنگین و بازی باعث بالا رفتن درجه حرارت سیستم می شود در این شرایط دیگر فن خنک کننده موجود در سیستم نمیتواند پاسخگوی این مشکل باشد و به همین علت سیستم خنک کننده به طور اتوماتیک جریان برق را قطع می کند .

از آن جا که فن های کامپیوتر نقش مهمی در کارکرد آن دارد جهت جلوگیری از داغ شدن بیش از حد کامپیوتر و کثیف شدن فن باید جهت رفع مشکل قسمت فن پردازنده ، کیس و کارت گرافیک را بررسی نمایید و در صورت وجود هرگونه کثیفی و گرد و غبار فن ها را تمیز نمایید ولی در صورت هرگونه صدای ناهنجار این امکان وجود دارد که فن شکسته و باید تعویض شود .

خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

ویروسی شدن کامپیوتر یا لپ تاپ

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث شود تا سیستم شما به طور ناگهانی خاموش شود، وجود ویروس و برنامه های مخرب در کامپیوتر شماست. ویروس ها می توانند با بالا بردن دمای پردازنده و یا اجرای فرمان های مربوط به خاموشی سیستم، باعث شوند تا سیستم به طور خودکار خاموش شوند.

برای رهایی از این مشکل، بهتر است از یک آنتی ویروس قدرتمند و بروز رسانی شده استفاده کنید تا بتوانید سیستم خود را از تمامی ویروس ها پاک کنید. همچنین برنامه هایی که اخیرا نصب کرده اید نیز می توانند به عنوان تروجان عمل کرده و در پشت پرده دستوراتی را اجرا کنند که یکی از آن ها ممکن است دستور خاموشی سیستم باشد. بهتر است این برنامه ها را نیز پاک کنید و پس از آن عملکرد سیستم را بسنجید.

اگر به برنامه و یا نرم افزاری مشکوک بودید برنامه را حذف کرده و مجددا سیستم را راه اندازی کنید.

خراب شدن یکی از اجزاء سخت افزار

از دیگر دلایلی که موجب خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر می شود خرابی یکی از اجزاء سخت افزار مخصوصاً در سیستم هایی که چند بار تعمیر شده اند . در این صورت اگر به سخت افزار قطعات جدیدی اضافه نموده اید پاک نمایید تا مشکل رفع گردد . معمولاً سخت افزار هایی که باید هنگام بروز مشکل بررسی نمایید شامل رم ، سی پی یو ، مادر برد کارت گرافیک و منبع تغذیه می باشد .
حتی اتصال یک سخت افزار جدید بر روی سیستم کامپیوتری می تواند اختلالاتی را بوجود آورد که یکی از آن ها خاموش شدن بی دلیل سیستم می تواند باشد.

خراب شدن پاور

یکی دیگر از عمده دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر که مربوط به بحث سخت افزاری سیستم می شود، خرابی پاور یا همان منبع تغذیه سیستم است. پاور وظیفه برق رسانی به تمامی قطعات کامپیوتر را از جمله مادربورد، هارد درایو، درایو نوری و غیره را بر عهده دارد. اگر به هر دلیل پاور سیستم شما نتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد، ممکن است سیستم شما خاموش شود.

کامپیوتر ها به گونه ای طراحی شده اند که با نوسانات برق، سریعا خاموش شوند تا از مشکلات و آسیب های جدی در امان بمانند. اگر پاور شما در برق رسانی به مادربورد، نتواند از پس نوسانات برق برآمده و آن را به پاور منتقل کند، سیستم سریعا خاموش می شود تا از آسیب جدی در امان بماند.

پیشنهاد می کنیم برای رفع این مشکل، ابتدا پاور سیستم خود را با یک پاور که از سلامت آن مطمئن هستید، تعویض کنید و در صورت رفع مشکل، حتما پاور سیستم را عوض کنید. عدم توجه به خرابی پاور می تواند در آینده باعث بروز مشکلات جدی تری شده و منجر به سوختن مادربورد یا حتی هارد درایو سیستم شما گردد.

از بین رفتن خاصیت انتقال حرارت خمیر سیلیکون روی پردازنده است 

قرار دادن خمیر حرارتی روی پردازنده به صورت یک نقطه، مشکلی در کارایی به وجود نمی آورد و پس از نصب خنک کننده، خمیر حرارتی در اثر حرارت و فشار هیت سینک، به طور کامل روی سطح پردازنده را پوشش می دهد. البته باید دقت کنید که مقدار خمیر مورد استفاده، کمتر یا بیشتر از حد استاندارد نباشد.  در صورتی که پس از انجام این مراحل، حرارت به نسبت بالایی داخل کیس شما وجود دارد، با نصب تعدادی فن روی خروجی و ورودی های کیس، تهویه هوا را بهبود بخشید. بهبود بخشیدن تهویه هوای کیس، به شدت روی خنک سازی قطعات موجود روی کیس تاثیرگذار است و همه کاربران باید این مسئله را جدی بگیرند.

نتیجه گیری

تقریبا مهمترین و شایع ترین عواملی که می تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر شما شود در بالا عنوان شد و ۹۰ درصد مشکلات این چنینی، با بررسی عوامل ذکر شده، حل خواهد شد. با این حال اگر تمامی موارد بالا را بررسی کرده و همچنان مشکل شما رفع نشده است، ممکن است دلیل این خاموش شدن ها، مربوط به یک اشکال سخت افزاری خاص باشد که تنها متخصصان فعال در این زمینه می توانند آن را حل کنند.

در این وضعیت بهترین پیشنهاد این است که سیستم خود را به دست یک متخصص خبره سپرده تا او تمامی اتصالات و مدارهای سیستم را چک کند و سیستم را کاملا عیب یابی نماید.

اچ استوک بزرگترین فروشگاه کامپیوتری ایران تنها شرکت فروش قطعات کامپیوتری استوک با یک هفته مهلت تست و تعویض به شما این امکان را میدهد تا در کنار خرید جنس استوک و کم قیمت اطمینان خاطر نیز داشته باشید تا در صورت بروز مشکلات جنس تعویض و جنس سالم به شما تحویل داده شود.

دلیل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

از علل هایی که موجب خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر میشود از مشکلات سخت افزاری گرفته تا بروز مشکلاتی از قبیل ویروسی شدن سیستم عامل ، کثیف بودن فن ، ایراد در سیستم عامل و … است.