ویندوز سرورچیست؟سیستم مورد نیازآن
ویندوز سرورچیست؟سیستم مورد نیازآن

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۹ دقیقه

ویندوز سرور چیست ؟

ممکن است نام ویندوز سرور را شنیده باشید و با خود فکر کرده باشید ویندوز سرور چیست و چه فرقی باویندوز معمولی دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با ویندوز سرورچیست؟سیستم مورد نیازآن آشنا کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

Server Windows چیست؟

ویندوز سرورها معمولا در سازمان های بزرگ و شبکه های کامپیوتری بزرگ استفاده می شود تا به تعدادی زیادی از کامپیوتر ها سرویس بدهد. Server Windows نسخه هایی تخصصی از سیستم عامل ویندوز هستند که به صورت ویژه برای نصب و اجرا روی سرور شده اند. این سرور ها در ادارات و سازمان ها چند دستگاه به صورت همزمان را مدیریت کرده و به آنها سرویس میدهد. بنابراین تقریباً در همه موارد ، ‌ویندوز سرور در محیط تجاری استفاده می شود. مایکروسافت از سال ۲۰۰۳ اقدام به انتشار سرور ویندوز تحت این نام کرده است. پس Server Windows نسخه‌ ای از سیستم‌عامل‌ ویندوز مایکروسافت است که برای نصب و اجرا روی سرورها طراحی شده.

تاریخچه

Windows NT Server

توسعه Server Windows در اوایل دهه ۱۹۸۰ آغاز شد. مایکروسافت در سال ۱۹۹۰ سیستم عامل ویندوز ، با نام تجاری “NT”  را رونمایی کرد. یکی از ویژگی‌های کلیدی NT چند پردازش متقارن است که باعث می‌شد در دستگاه‌هایی با چند پردازنده ، برنامه‌ها سریع تر کار کنند.

سال ۱۹۹۳انتشار Windows NT 3.1 Advanced Server
سال ۱۹۹۴انتشار نسخه ۳.۵ ویندوز NT
سال ۱۹۹۵انتشار یک به روز رسانی دیگر به نسخه ۳.۵۱
سال ۱۹۹۶Windows NT Server 4.0
سال ۲۰۰۰ویندوز سرور ۲۰۰۰
سال ۲۰۰۳ویندوز سرور ۲۰۰۳
سال ۲۰۰۵دومین نسخه ویندوز سرور ۲۰۰۳
سال ۲۰۰۸Windows Server 2008
سال ۲۰۰۹به روز رسانی ویندوز سرور ۲۰۰۸
سال ۲۰۱۲عرضه ویندوز سرور ۲۰۱۲
سال ۲۰۱۳نسخه عرضه دوم (R2) برای ویندوز سرور ۲۰۱۲
سال ۲۰۱۶انتشارهای عمده ویندوز سرور ۲۰۱۶
سال ۲۰۲۱ Windows Server 2022 با تمرکز ویژه بر امنیت

تفاوت ویندوزهای عادی و سرور

تفاوت اصلی بین ویندوز های عادی و Server Windows این است که ویندوزهای عادی برای استفاده در خانه و رایانه شخصی در نظر گرفته شده است. ولی Server Windows یک سیستم عامل اختصاصی است که برای اجرا روی سخت افزارهای خاص و مدیریت یکپارچه در نظر گرفته شده است.

سازگاری سیستم عامل سرور با سخت افزارهای مخصوص به خود یعنی سرورها بهتر است تا یک رایانه شخصی.

برای استفاده از ویندوزی مثل سرور باید سخت افزار متناسب با آن را داشته باشید. به عنوان مثال میزان رم پایین به دلیل اجرای همزمان سرویس های مختلف و برنامه های مختلف پاسخگو نیست.

سیستم عامل سرور ماشین های بسیار قدرتمندی هستند که به گونه ای طراحی شده اند که دائماً کار کنند و منابعی را برای رایانه های دیگر فراهم کنند.

ویندوز سرور دارای نرم افزار مدیریت سازمانی است

Server Windows به دلیل اینکه برای کسب و کارها طراحی شده نرم‌افزارهای سازمانی زیادی دارد و وجود این نرم افزار ها امکانات زیر را در اختیار آن قرار میدهد :

Active Directoryاکتیو دایرکتوری سرویس مدیریت کاربر میباشد که به سرور این امکان را می‌دهد تا به عنوان یک کنترلر دامنه عمل نماید. بنابراین به جای این که کاربر وارد حساب کاربری خود در یک رایانه لوکال شود ، کنترلر دامنه همه موارد مرتبط با احراز هویت حساب کاربران را بر عهده می‌گیرد.
DHCP پروتکلی است که به سرور این امکان را می‌دهد تا به صورت خودکار نشانی IP را به همه دستگاه‌های شبکه تخصیص دهد.
فایل و ذخیره‌سازییکی از خدمات خوبی که ویندوز سرور اراِئه میدهد داشتن یک فایل سرور در شرکت است. بنابراین می‌توانید داده‌های مهم خود را در یک مکان متمرکز نگه دارید و مجوزهایی را برای کنترل افرادی که به آن‌ها دسترسی دارند تعیین کنید.
سرویس‌های پرینتاگر ده ها پرینتر در مجموعه ای باشد ‌پیکربندی آن‌ها به صورت تک‌به‌تک برای هر ورک‌ استیشن بسیار زمان بر است. با راه‌اندازی یک سرور پرینت امکان نگاشت آسان‌تر پرینترها به رایانه‌ها فراهم میشود.

ویندوز سرور به دلیل اینکه برای فعالیت های تجاری طراحی شده است ، امکانات و ابزارهای متفاوتی دارد. بسیاری از ابزارها و سرویس های مهم را می‌توانید در آن نصب کنید.سرویس هایی مثل :Active Directory، DHCPT Printer Service ، File storage

ویندوز سرور

 مزیت استفاده از ویندوز سرور

Server Windows ، مدیریت بسیاری از بزرگترین دیتاسنتر های جهان را برعهده دارد ، مشاغل کوچک را در سراسر جهان امکان پذیر می کند و به سازمان های مختلف در هر اندازه ارزش می بخشد. در واقع Windows Server یک سیستم عامل سرور است که مدیریت آسان را از طریق رابط کاربری خود ارائه می دهد. خصوصا با توجه به این موضوع که شباهت های زیادی با ویندوز های معمولی دارد که می توان آن را یک نقطه قوت برای سادگی در کارکرد دانمحیط میزبانی وب Windows Server از زبان های اصلی برنامه نویسی وب و پایگاه های داده مانند PHP ، MySQL  و MSSQL پشتیبانی می کند.

Diskless Boot :

بدون نیاز داشتن به دیسک میتوان سیستم عامل را از روی شبکه بارگذاری کرد. در سازمان های بزرگ با این کار هزینه ها کاهش پیدا کرده و میتوان کنترل بهتری بر روی سیستم ها داشت.

تعداد کاربران و دستگاه ها :

یکی از مزیت های اصلی این نسخه ارائه تعداد نامحدود کاربر و دستگاه بر اساس مجوزهای CAL است. علاوه بر این، شما می توانید مجوز تا ۲۴ هسته را برای سرعت بخشیدن به سرعت پردازش سرور خود داشته باشید.

پیشرفت های مجازی سازی :

دوم ، ویندوز سرور ۲۰۱۹ استاندارد ۲ ماشین مجازی را با پیشرفت های قابل توجه ارائه می دهد. این به شرکت ها اجازه می دهد تا آنها را به طور موثرتری ایجاد و مدیریت کنند.

امنیت بهبود یافته است :

از سوی دیگر ، امنیت یک دغدغه مهم برای هر سازمانی است. Windows Server 2019 Standard چندین ویژگی پیشرفته را برای اطمینان از محافظت از داده ها و سیستم های شما ارائه می دهد.

کاربرد Server Windows

کاربرد Server Windows

+ ارائه خدمات نمایش وب سایت

+ میل سرور

+ دیتابیس سرور

+ ارائه سرویس DNS

محدودیت های سخت  افرازی

شما در سیستم های شخصی می توانید تا میزان مشخصی از منابع سخت افزاری استفاده کنید. مثلا روی رایانه شخصی خود که مجهز به ویندوز ۱۰ نسخه Pro باشد می توانید تا ۲ ترابایت حافظه RAM نصب نمایید. اما ویندوز سرور محدودیت منابع سخت افزاری بسیار کمتری دارد و شما می توانید بر روی یک سرور مجهز به windows server، تا ۲۴ ترابایت حافظه رم نمایید. هم چنین در ویندوز ۱۰ پرو نهایتاً امکان راه اندازی ۲ سوکت فراهم است که در ویندوز سرور این تعداد به ۶۴ سوکت cpu گسترش یافته است. بنابراین مسلم است که توانایی و قدرت یک سرور ویندوز بسیار بالاتر از یک رایانه ویندوزی معمولی است. سرور هایی در دیتاسنتر شرکت ها مستقر است که هرچقدر میزان توانایی پردازشی این سرور بالا باشد سایت هایی که بر روی این سرور ها میزبانی یا host می شوند از سرعت بالاتری برخوردار خواهند بود.

تفاوت هزینه‌های ویندوز سرور و لینوکس

هزینه‌های لایسنس: لینوکس برای همه اهداف و مقاصد رایگان است و برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. البته ممکن است برخی از نسخه‌های لینوکس نیاز به پرداخت هزینه داشته باشند. این در حالی است که برای استفاده از ویندوز سرور نیاز به خرید لایسنس آن خواهید داشت. این لایسنس Windows Server Client Access License (CAL) به خریدار اجازه می‌دهد تا سیستم‌عامل را روی سرور مدنظر خود نصب کند.

هزینه‌های پشتیبانی: اگر شبکه‌ی شما ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ ماشین میزبان دارد، ممکن است توزیع‌های رایگان لینوکس برای‌تان مناسب باشد؛ اگر نه باید از نسخه‌ی غیر رایگان لینوکس استفاده کنید. البته فراموش نکنید که هزینه‌ی مربوط به پشتیبانی سرورهای لینوکس کم‌تر از ویندوز سرور است.

نرم افزارهای Server Windows

 حتما  تا الان متوجه شدید که یک ویندوز سرور نیازی به کورتانا، مایکروسافت Edge، اپلیکیشن phone، ورود با حساب مایکروسافت و .. ندارد. چرا که انها در ویندوز های معمولی و برای افراد معمولی کاربردی هستند و نه یک سازمان. بنابراین این امکانات را مایکروسافت در ویندوز سرور حذف کرده و به جای آن ها ابزار های کاربردی تری قرار داده است.همچنین محدودیت های امنیتی در ویندوز سرور بسیار بیشتر از ویندوز معمولی است.چرا که این سیستم عامل در سازمان ها و شرکت های بزرگ استفاده میشود،و در آنجا امنیت حرف اول را می زند.

سیستم مورد نیاز برای نصب Server Windows

حداقل سیستم برای نصب ویندوز سرور

پردازنده : پردازنده ۶۴ بیتی ۱.۴ گیگاهرتز
حافظه رم: ۵۱۲ مگابایت
فضای دیسک: ۳۲ گیگابایت
شبکه: آداپتور اترنت گیگابیت ، اتصال ۱ گیگابیت بر ثانیه .
درایو نوری: درایو دی وی دی


Server Windows چیست؟

نسخه هایی تخصصی شده از سیستم عامل ویندوز هستند و برای نصب و اجرا روی سرورها ایجادشده اند. کاربردآنها در ادارات و سازمان ها است و به چند دستگاه به صورت همزمان سرویس میدهد .

تفاوت ویندوز سرورها و ویندوز عادی چیست؟

Server Windows بیشتر برای فعالیت های تجاری و شبکه ای استفاده میشود. اما ویندوز معمولی برای استفاده شخصی و در خانه ساخته شده است.


اکنون که با خواندن این مقاله ویندوز سرورچیست؟سیستم مورد نیازآن متوجه شد برای نصب ویندوز سرور به چه سیستمی نیاز دارید به سایت اچ استوک مراجعه کنید و با مشاوره رایگان و با توجه به نیازتان در قسمت محصولات یک سیستم رندرینگ با بودجه و مشخصات دلخواهتان را انتخاب کرده و خریداری نمایید و از۳ماه گارانتی و ۱ماه پشتیبانی ۲۴ ساعته مجموعه بهره مند شوید.