Raid Controller چیست ؟
Raid Controller چیست ؟

Raid Controller چیست ؟

رید کنترلر (RAID Controller) یک دستگاه سخت افزاری یا برنامه نرم افزاری است که برای مدیریت درایوهای دیسک سخت (HDD) یا درایوهای حالت جامد (SSD) در یک کامپیوتر یا سرور استفاده می شود تا به عنوان یک واحد منطقی کار کنند. یک کنترلر RAID درجه ای از حفاظت را برای داده های ذخیره شده فراهم می کند و همچنین ممکن است با تسریع دسترسی به داده های ذخیره شده به بهبود عملکرد محاسباتی کمک کند. در ادامه به صورت کامل به Raid Controller چیست ؟ پرداخته ایم .

Raid Controller چیست ؟

کاری که یک RAID Controller انجام می دهد

RAID Controller گروه ها یا بخش هایی از درایوها را به عنوان واحدهای منطقی به برنامه ها و سیستم عامل ها ارائه می دهد که می توان طرح های حفاظت از داده را برای آنها تعریف کرد. واحدهای منطقی به‌عنوان درایو (یا بخش‌هایی از درایوها) برای برنامه‌ها و سیستم‌عامل‌ها ظاهر می‌شوند ، حتی اگر ممکن است بخش‌هایی از چندین درایو را تشکیل دهند. از آنجایی که رید کنترلر توانایی دسترسی به چندین نسخه از داده ها را در چندین دستگاه فیزیکی دارد ، توانایی بهبود عملکرد و محافظت از داده ها در صورت خرابی سیستم را دارد.

حدود ده پیکربندی مختلف RAID و همچنین تغییرات اختصاصی متعددی از مجموعه استاندارد سطوح ریدکنترلر وجود دارد. یک رید کنترلر از یک سطح RAID خاص یا گروهی از سطوح مرتبط پشتیبانی می کند.

RAID Controller سخت افزار در مقابل نرم افزار

در RAID مبتنی بر سخت افزار ، یک کنترل کننده فیزیکی برای مدیریت آرایه RAID استفاده می شود. این کنترلر می تواند به شکل یک کارت PCI یا PCI Express (PCIe) باشد که برای پشتیبانی از فرمت درایو خاصی مانند SATA یا SCSI طراحی شده است. (برخی از رید کنترلر ها نیز می توانند با مادربرد یکپارچه شوند.) کنترلرهای سخت افزاری RAID نیز اغلب به عنوان آداپتورهای RAID شناخته می شوند.

رید کنترلر

پیاده سازی ها

در ادامه مقاله Raid Controller چیست ؟ به پیاده سازی ها پرداخته ایم. وقتی صحبت از رید کنترلر می شود ، منظور اکثر مردم کنترلرهای سخت افزاری RAID است. علاوه بر اینها با این حال ، گزینه اجرای آرایه RAID با استفاده از سیستم های RAID نرم افزاری یا سیستم های RAID مبتنی بر سیستم عامل و درایور وجود دارد. به همین دلیل این پیاده سازی های مختلف به اختصار توضیح داده خواهد شد.

RAID Controller سخت افزاری

رید کنترلر سخت افزاری واقعی ، پردازنده های مخصوص به خود را برای کنترل تمام عملیات RAID دارند. بنابراین ، هیچ بار اضافی بر روی CPU رایانه برای کنترل آرایه RAID وجود ندارد. جدای از این ، این پیاده سازی اجازه می دهد تا سیستم عامل ها را مستقیماً از یک حجم RAID بوت کنید.

سیستم های RAID نرم افزاری

برای سیستم‌های RAID نرم‌افزاری ، نیازی به کنترل‌کننده RAID نیست ، زیرا از کنترل‌کننده‌های هارد دیسک استاندارد SATA یا SAS بدون ویژگی‌های RAID استفاده می‌شود (مانند کنترلر SATA که در مجموعه تراشه‌های مادربرد یکپارچه شده است). عملکرد RAID به طور کامل توسط سیستم عامل (مانند Windows یا Linux Software RAID) پیاده سازی می شود. بنابراین ، تمام عملیات RAID نیز توسط CPU استاندارد رایانه کنترل می شود (نه توسط یک پردازنده اختصاصی ، مانند یک رید کنترلر سخت افزاری).

از آنجا که عملکرد RAID به طور کامل توسط سیستم عامل پیاده سازی می شود ، چنین آرایه های RAID معمولاً نمی توانند برای بوت استفاده شوند. این در واقع تحت لینوکس با سیستم RAID 1 (دیسک های سخت آینه ای) امکان پذیر است. با این حال ، آرایه RAID 5 را نمی توان برای بوت کردن استفاده کرد.

حافظه پنهان مانند آنهایی که توسط رید کنترلر سخت افزاری استفاده می شود ، با سیستم های RAID نرم افزاری امکان پذیر نیست. از آنجایی که این امر منجر به از دست رفتن اطلاعات در هنگام قطع برق می شود ، کش هارد دیسک باید غیرفعال شود.

سیستم های RAID مبتنی بر سیستم عامل

سیستم‌های RAID مبتنی بر سخت‌افزار/درایور اغلب مستقیماً روی مادربردها قرار دارند. در سیستم‌های RAID مبتنی بر سخت‌افزار/درایور ، تمام عملیات RAID توسط CPU کامپیوتر انجام می‌شود ، دقیقاً مانند کنترل‌کننده‌های نرم‌افزار RAID (نه توسط یک پردازنده اختصاصی مانند یک کنترل‌کننده RAID سخت‌افزاری). اما عملکرد RAID توسط سیستم عامل ها اجرا نمی شود ، بلکه توسط سیستم عامل کنترل کننده یا درایور کنترلر اجرا می شود. به طور خاص ، سیستم RAID صرفاً توسط سیستم عامل در شروع فرآیند بوت اجرا می شود. به محض اینکه یک سیستم عامل حالت محافظت شده ، مانند لینوکس یا نسخه های جدیدتر ویندوز ، بارگیری شد ، درایور کنترلر اجرای RAID را بر عهده خواهد گرفت.

با این تغییرات ، ایجاد یک آرایه RAID ، که می تواند برای راه اندازی استفاده شود ، با قیمت های معقول تر در مقایسه با رید کنترلر سخت افزاری “واقعی” امکان پذیر است. با این حال ، CPU کامپیوتر ، مانند سیستم های RAID نرم افزاری ، بار عملیات فشرده RAID را تحمل می کند.

در محیط لینوکس ، اصطلاح RAID جعلی ، اغلب برای سیستم‌های RAID مبتنی بر سیستم عامل/درایور استفاده می‌شود. Adaptec از اصطلاح Host RAID برای این کار استفاده می کند.

سیستم های RAID مبتنی بر سیستم عامل

Interfaces

دیسک های سخت با رابط SATA یا SAS امروزه در دسترس هستند. به همین دلیل ، رید کنترلر مدرن از هارد دیسک های SATA یا SAS نیز پشتیبانی می کنند. رابط های قدیمی تر با انتقال داده موازی (IDE یا SCSI) تقریباً دیگر معنایی ندارند.

SATA
سریال ATA (SATA) توسط اینتل بر اساس استاندارد قدیمی تر ATA توسعه یافته است. بر اساس این استاندارد ، داده ها در مقایسه با استاندارد قدیمی SATA به صورت سریال منتقل می شوند.

استاندارد SATA نرخ بیت زیر را تعریف می کند :

ATA 1.5 گیگابیت بر ثانیه
ATA 3.0 گیگابیت بر ثانیه
ATA 6.0 گیگابیت بر ثانیه
فقط هارد دیسک های SATA را می توان با کنترلر RAID سخت افزاری SATA متصل کرد.

SAS
در حالی که SATA جایگزین استاندارد IDE/ATA قدیمی تر شد ، SAS (Serial Attached SCSI) جانشین رابط سیستم کامپیوتری کوچک (SCSI) است. با این استاندارد ، تفاوت اصلی در فناوری جدید این است که داده ها به صورت سریال منتقل می شوند.

با SAS ، نرخ بیت متفاوتی وجود دارد:

۳ گیگابیت بر ثانیه
۶ گیگابیت بر ثانیه
۱۲ گیگابیت بر ثانیه
به عنوان یک قاعده ، هر دو هارد دیسک SAS و SATA می توانند به یک کنترلر RAID سخت افزاری SAS متصل شوند.


اکنون که با خواندن این مقاله متوجه شدید Raid Controller چیست ؟ به سایت اچ استوک مراجعه کنید و با مشاوره رایگان و با توجه به نیازتان در قسمت محصولات یک سرور HP با بودجه و مشخصات دلخواهتان را انتخاب کرده و خریداری نمایید و از۳ماه گارانتی و ۱ماه پشتیبانی ۲۴ ساعته مجموعه بهره مند شوید.