شبکه چیست ؟
شبکه کامپیوتر چیست ؟

شبکه چیست ؟

در فناوری اطلاعات ، شبکه به عنوان اتصال حداقل دو سیستم کامپیوتری ، از طریق کابل یا اتصال بی سیم تعریف می شود. ساده ترین شبکه ترکیبی از دو کامپیوتر است که توسط یک کابل به هم متصل شده اند. به این نوع شبکه ، شبکه همتا به همتا می گویند. هیچ سلسله مراتبی در این شبکه وجود ندارد. هر دو شرکت کننده دارای امتیازات مساوی هستند. هر رایانه به داده های دستگاه دیگر دسترسی دارد و می تواند منابعی مانند فضای دیسک ، برنامه ها یا دستگاه های جانبی (چاپگرها و غیره) را به اشتراک بگذارد. در ادامه به صورت کامل به پاسخ شبکه چیست ؟ می پردازیم.

شبکه های امروزی کمی پیچیده تر هستند و فقط از دو کامپیوتر تشکیل نمی شوند. سیستم هایی با بیش از ده شرکت کننده معمولاً از شبکه های سرویس گیرنده سرور استفاده می کنند. در این شبکه ها ، یک سرور منابع را در اختیار سایر شرکت کنندگان در شبکه (مشتریان) قرار می دهد.

شبکه چیست ؟

یک شبکه کامپیوتری چگونه کار می کند؟

گره ها و پیوند بلوک های اساسی در شبکه های کامپیوتری هستند. یک گره شبکه ممکن است تجهیزات ارتباطی داده (DCE) مانند مودم ، هاب یا ، سوئیچ یا تجهیزات پایانه داده (DTE) مانند دو یا چند رایانه و چاپگر باشد. پیوند به رسانه انتقال اشاره دارد که دو گره را به هم متصل می کند. پیوندها ممکن است فیزیکی مانند سیم کابل یا فیبرهای نوری یا فضای خالی مورد استفاده شبکه های بی سیم باشند.

در یک شبکه کامپیوتری فعال ، گره‌ها از مجموعه‌ای از قوانین یا پروتکل‌ها پیروی می‌کنند که نحوه ارسال و دریافت داده‌های الکترونیکی را از طریق پیوندها تعریف می‌کند. معماری شبکه کامپیوتری طراحی این اجزاء فیزیکی و منطقی را تعریف می کند. مشخصات اجزای فیزیکی شبکه ، سازماندهی عملکردی ، پروتکل ها و رویه ها را فراهم می کند.

شبکه های کامپیوتری چه می کنند؟

شبکه های کامپیوتری اولین بار در اواخر دهه ۱۹۵۰ برای استفاده در ارتش و دفاع ایجاد شدند. آنها در ابتدا برای انتقال داده ها از طریق خطوط تلفن استفاده می شدند و کاربردهای تجاری و علمی محدودی داشتند. با ظهور فناوری های اینترنتی ، شبکه کامپیوتری برای شرکت ها ضروری شده است.

راه‌حل‌های شبکه امروزی بیش از اتصال ارائه می‌کنند. آنها برای تحول دیجیتال و موفقیت کسب و کارهای امروزی حیاتی هستند. قابلیت های زیربنایی شبکه قابل برنامه ریزی ، خودکار و ایمن تر شده اند.

شبکه های کامپیوتری مدرن می توانند:

به صورت مجازی عمل کنند
زیرساخت شبکه فیزیکی زیربنایی را می توان به طور منطقی برای ایجاد چندین شبکه “همپوشانی” تقسیم بندی کرد. در یک شبکه رایانه‌ای همپوشانی، گره‌ها به صورت مجازی به هم مرتبط هستند و داده‌ها را می‌توان از طریق چندین مسیر فیزیکی بین آنها منتقل کرد. به عنوان مثال ، بسیاری از شبکه های سازمانی در اینترنت روی هم قرار گرفته اند.

ادغام در مقیاس بزرگ
خدمات شبکه مدرن شبکه های کامپیوتری توزیع شده فیزیکی را به هم متصل می کند. این سرویس ها می توانند عملکردهای شبکه را از طریق اتوماسیون و نظارت برای ایجاد یک شبکه در مقیاس بزرگ و با کارایی بالا بهینه کنند. خدمات شبکه را می توان بر اساس تقاضا کاهش یا افزایش داد.

تامین امنیت داده ها
همه راه حل های شبکه دارای ویژگی های امنیتی داخلی مانند رمزگذاری و کنترل دسترسی هستند. راه حل های شخص ثالث مانند نرم افزار آنتی ویروس ، فایروال ها و ضد بدافزارها را می توان برای ایمن تر کردن شبکه یکپارچه کرد.

به سرعت به شرایط در حال تغییر واکنش نشان دهید
بسیاری از شبکه های کامپیوتری بر اساس نرم افزار تعریف می شوند. ترافیک را می توان به صورت مرکزی با استفاده از یک رابط دیجیتال هدایت و کنترل کرد. این شبکه های کامپیوتری از مدیریت ترافیک مجازی پشتیبانی می کنند.

شبکه کامپیوتری چه میکند؟

انواع معماری شبکه های کامپیوتری چیست؟

طراحی شبکه های کامپیوتری به دو دسته کلی تقسیم می شود:

معماری سرویس گیرنده-سرور
در این نوع شبکه کامپیوتری ، گره ها ممکن است سرور یا کلاینت باشند. گره های سرور منابعی مانند حافظه ، قدرت پردازش یا داده ها را برای گره های مشتری فراهم می کنند. گره های سرور نیز ممکن است رفتار گره مشتری را مدیریت کنند. مشتریان ممکن است با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، اما منابع را به اشتراک نمی گذارند. به عنوان مثال ، برخی از دستگاه های رایانه ای در شبکه های سازمانی داده ها و تنظیمات پیکربندی را ذخیره می کنند. این دستگاه ها سرورهای شبکه هستند. مشتریان ممکن است با درخواست از دستگاه سرور به این داده ها دسترسی داشته باشند.

معماری نظیر به نظیر
در معماری Peer-to-Peer (P2P)، کامپیوترهای متصل دارای قدرت و امتیازات برابر هستند. هیچ سرور مرکزی برای هماهنگی وجود ندارد. هر دستگاه در شبکه کامپیوتری می تواند به عنوان مشتری یا سرور عمل کند. هر همتا ممکن است برخی از منابع خود مانند حافظه و قدرت پردازش را با کل شبکه کامپیوتری به اشتراک بگذارد. به عنوان مثال ، برخی از شرکت ها از معماری P2P برای میزبانی برنامه های مصرف کننده حافظه ، مانند رندر گرافیکی سه بعدی ، در چندین دستگاه دیجیتال استفاده می کنند.

توپولوژی شبکه چیست؟

ترتیب گره ها و پیوندها را توپولوژی شبکه می گویند. آنها را می توان به روش های مختلف پیکربندی کرد تا نتایج متفاوتی به دست آورد. برخی از انواع توپولوژی شبکه عبارتند از :

Bus topology

هر گره فقط به یک گره دیگر مرتبط است. انتقال داده از طریق اتصالات شبکه در یک جهت انجام می شود.

Ring topology

هر گره به دو گره دیگر متصل می شود و یک حلقه را تشکیل می دهد. داده ها می توانند به صورت دو طرفه جریان داشته باشند. با این حال، شکست یک گره می تواند کل شبکه را از بین ببرد.

Star topology

یک گره سرور مرکزی به چندین دستگاه شبکه مشتری متصل است. این توپولوژی بهتر عمل می کند زیرا داده ها نیازی به عبور از هر گره ندارند. همچنین قابل اعتمادتر است.

Mesh topology

هر گره به بسیاری از گره های دیگر متصل است. در یک توپولوژی مش کامل، هر گره به هر گره دیگری در شبکه متصل است.

توپولوژی شبکه چیست؟

انواع شبکه های کامپیوتری سازمانی چیست؟

بسته به اندازه و الزامات سازمان ، سه نوع متداول شبکه خصوصی سازمانی وجود دارد:

شبکه محلی (LAN)
LAN یک سیستم به هم پیوسته است که از نظر اندازه و جغرافیا محدود است. معمولاً رایانه ها و دستگاه ها را در یک دفتر یا ساختمان به هم متصل می کند. این توسط شرکت های کوچک یا به عنوان یک شبکه آزمایشی برای نمونه سازی در مقیاس کوچک استفاده می شود.

شبکه های گسترده (WAN)
شبکه سازمانی که ساختمان ها ، شهرها و حتی کشورها را در بر می گیرد ، شبکه گسترده (WAN) نامیده می شود. در حالی که شبکه‌های محلی برای انتقال داده‌ها با سرعت‌های بالاتر در نزدیکی استفاده می‌شوند، شبکه‌های WAN برای ارتباطات از راه دور که ایمن و قابل اعتماد هستند، تنظیم شده‌اند.

SD WAN یا نرم‌افزار تعریف شده WAN یک معماری WAN مجازی است که توسط فناوری‌های نرم‌افزاری کنترل می‌شود. یک SD WAN خدمات اتصال انعطاف‌پذیرتر و قابل اعتمادتری را ارائه می‌کند که می‌توان آن‌ها را در سطح برنامه بدون به خطر انداختن امنیت و کیفیت خدمات کنترل کرد.

شبکه های ارائه دهنده خدمات
شبکه های ارائه دهنده خدمات به مشتریان این امکان را می دهد که ظرفیت و عملکرد شبکه را از ارائه دهنده اجاره کنند. ارائه دهندگان خدمات شبکه ممکن است متشکل از شرکت های مخابراتی ، حامل های داده ، ارائه دهندگان ارتباطات بی سیم ، ارائه دهندگان خدمات اینترنت و اپراتورهای تلویزیون کابلی باشند که دسترسی به اینترنت پرسرعت را ارائه می دهند.

شبکه های ابری

از نظر مفهومی ، یک شبکه ابری را می توان به عنوان یک WAN با زیرساخت آن توسط یک سرویس مبتنی بر ابر ارائه کرد. برخی یا تمام قابلیت‌ها و منابع شبکه یک سازمان در یک پلتفرم ابری عمومی یا خصوصی میزبانی می‌شوند و در صورت تقاضا در دسترس قرار می‌گیرند. این منابع شبکه می تواند شامل مسیریاب های مجازی ، فایروال ها ، پهنای باند و نرم افزارهای مدیریت شبکه و سایر ابزارها و عملکردهای موجود در صورت نیاز باشد.

امروزه کسب و کارها از شبکه های ابری برای سرعت بخشیدن به زمان رسیدن به بازار ، افزایش مقیاس و مدیریت موثر هزینه ها استفاده می کنند. مدل شبکه ابری به رویکرد استاندارد برای ساخت و ارائه برنامه های کاربردی برای شرکت های مدرن تبدیل شده است.

خدمات شبکه کامپیوتری AWS چیست؟

خدمات شبکه AWS به گونه ای طراحی شده است که به شرکت ها موارد زیر را ارائه دهد :

امنیت شبکه
زیرساخت AWS برای کمک به اطمینان از محرمانه بودن و یکپارچگی و رعایت بالاترین استانداردهای جهانی امنیت شبکه به صورت ۲۴ ساعته نظارت می شود.

در دسترس بودن شبکه
AWS دارای زیرساخت جهانی مورد نیاز برای ارائه در دسترس بودن بالا در هر نقطه از جهان است.

عملکرد شبکه
خدمات شبکه AWS عملکردی با سرعت بالا با کمترین زمان تاخیر ارائه می کند.


اکنون که با خواندن این مقاله شبکه کامپیوتر چیست ؟ متوجه شدید شبکه کامپیوتری چیست و چگونه عمل می کنند به سایت اچ استوک مراجعه کنید و با مشاوره رایگان و با توجه به نیازتان در قسمت محصولات یک سرور با بودجه و مشخصات دلخواهتان را انتخاب کرده و خریداری نمایید و از۳ماه گارانتی و ۱ماه پشتیبانی ۲۴ ساعته مجموعه بهره مند شوید.