دیتابیس چیست ؟
دیتابیس چیست ؟

دیتابیس چیست ؟

دیتابیس یا پایگاه داده مجموعه ای از داده های سازمان یافته است که ساختاریافته یا بدون ساختار هستند. هدف اصلی پایگاه داده ذخیره حجم عظیمی از داده ها است. امروزه بسیاری از وب سایت های پویا در اینترنت در پایگاه های داده ذخیره می شوند. انواع مختلفی از پایگاه داده وجود دارد که در این مقاله توضیح داده شده است.

داده ها می توانند هر اطلاعات ، فکر یا رسانه ای باشند که از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. هر چیزی که می گوییم یا ارتباط برقرار می کنیم شکل داده است. در رایانه ها ، می توان از آن به اشکال مختلف مانند متن خام ، اعداد ، کاراکترها ، بایت ها ، تصاویر و غیره استفاده کرد. داده ها می توانند متن یا اعداد یا بایت ها و بیت های داخل حافظه دستگاه های الکترونیکی باشند. داده ها مهم ترین بخش دنیای کامپیوتر است. در ادامه مقاله به پاسخ کامل دیتابیس چیست ؟ می پردازیم.

دیتابیس چیست ؟

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده مجموعه ای از داده های سازمان یافته است که به صورت الکترونیکی در یک سیستم کامپیوتری ذخیره می شود. پایگاه های داده بسته به نوع پایگاه داده می توانند داده ها را در قالب جداول ذخیره کنند. هدف اصلی پایگاه داده ذخیره حجم عظیمی از داده ها است.

امروزه از پایگاه های داده برای ذخیره تعداد زیادی وب سایت پویا در اینترنت استفاده می شود. سپس می توان به داده ها دسترسی پیدا کرد ، مدیریت کرد ، به روز کرد ، تنظیم و سازماندهی کرد. برای نوشتن و بازیابی داده ها ، اکثر پایگاه های داده از زبان پرس و جو ساخت یافته (SQL) استفاده می کنند. این داده ها بیشتر توسط مدیران پایگاه داده مدیریت می شود و توسط دانشمندان داده ، تحلیلگران داده و غیره قابل دسترسی است.

نمونه هایی از برخی پایگاه های داده : MySQL ، Oracle ، MongoDB ، PostgreSQL ، SQL Server و غیره.

چرا از دیتابیس استفاده کنیم؟

نکاتی وجود دارد که با توجه به آنها می توان گفت که باید از پایگاه داده برای مدیریت داده های خود استفاده کنیم :

+ پایگاه های داده می توانند تعداد زیادی رکورد را به شیوه ای موثر ذخیره کنند.
+ مکان یابی داده ها فوق العاده ساده و سریع است.
+ افزودن داده های جدید و تغییر یا حذف داده های موجود ساده است.
+ داده ها را می توان به راحتی در یک پایگاه داده با استفاده از تکنیک هایی مانند نمایه سازی ، جستجوی باینری و غیره جستجو کرد.
+ داده ها را می توان به سرعت و به راحتی در یک پایگاه داده مرتب کرد.
+ داده ها را می توان به راحتی به برنامه های دیگر وارد کرد.
+ پایگاه داده چند دسترسی است به این معنی که بیش از یک نفر می توانند همزمان از یک پایگاه داده استفاده کنند.
+ امنیت داده ها در پایگاه داده بیشتر از فایل های کاغذی فیزیکی است زیرا پایگاه داده الگوهای امنیتی بیشتری را برای دسترسی مجاز فراهم می کند.
+ همچنین از پایگاه های داده برای مدیریت تراکنش ها استفاده می شود. تراکنش ها مجموعه ای از برنامه ها هستند که برای برخی کلمات منطقی استفاده می شوند ، پایگاه های داده برای حفظ ثبات و دقت در طول تراکنش ها استفاده می شوند.
+ برخی از مزایای دیگر دسترسی ، یکپارچگی و امنیت است که پایگاه های داده ارائه می کنند. بنابراین به همین دلیل است که ما یک پایگاه داده را برای ذخیره سازی داده ها ترجیح می دهیم.

پایگاه داده

اجزای پایگاه داده

پنج جزء وجود دارد که یک پایگاه داده به آنها تقسیم می شود. هر مؤلفه نقش برجسته و وظیفه خاصی در محیط DBMS دارد:

سخت‌افزار: دستگاه‌های فیزیکی و الکترونیکی مانند دستگاه‌های ورودی / خروجی ، رایانه‌ها و دیسک‌های ذخیره‌سازی هستند که رابط بین رایانه‌ها و سیستم‌های دنیای واقعی را فراهم می‌کنند. سخت افزار شامل سرورهای داده ای است که برای ذخیره داده های پایگاه های داده استفاده می شود. سخت افزار وسیله ذخیره سازی فیزیکی است که برای ذخیره داده ها برای پایگاه های داده استفاده می شود.

نرم افزار: نرم افزار مجموعه ای از برنامه هاست که پایگاه داده را کنترل و مدیریت می کند. این شامل نرم افزار سیستم مدیریت پایگاه داده ، سیستم عامل ، نرم افزار شبکه مورد استفاده برای تبادل داده و برنامه های نرم افزاری مورد استفاده برای دسترسی به داده ها در DBMS است. این نرم افزار بر روی دستگاه های سخت افزاری ساخته شده است تا با سرورهای سخت افزاری و نرم افزار DBMS یکپارچه شود تا تمامی تراکنش های داده را مدیریت کند.

داده: داده ، اطلاعات خامی است که پردازش شده و به اشکال یا ابزارهای دیگر ترجمه شده است. داده ها می توانند متن یا اعداد یا بایت ها و بیت های داخل حافظه دستگاه های الکترونیکی باشند. داده ها اطلاعات اولیه ای هستند که در سخت افزار پایگاه داده ذخیره می شوند و با استفاده از نرم افزار به سمت سخت افزار منتقل می شوند.

رویه ها: اینها قوانین و مقرراتی هستند که کاربران را در مورد استفاده از پایگاه داده و نحوه ایجاد و اجرای پایگاه داده با استفاده از رویه های تعریف شده راهنمایی می کند. رویه ها مانند یک کتابچه راهنمای کاربر برای مدیریت پایگاه داده هستند ، به عنوان مثال رویه های ذخیره شده.

زبان دسترسی به پایگاه داده: زبان دسترسی به پایگاه داده (DAL) یک زبان برنامه نویسی برای خواندن ، به روز رسانی و حذف داده ها از پایگاه داده است. کاربران می توانند پایگاه داده ها و جداول جدید ایجاد کنند ، صفات و ردیف ها را اضافه کنند ، داده ها را وارد کنند و داده ها را با استفاده از زبان حذف کنند. معمولاً این زبان پرس و جو است که پایگاه داده را مدیریت می کند و تغییراتی را در آن ایجاد می کند.

سرور مناسب برای دیتابیس

انتخاب سرور مناسب برای دیتابیس

در ادامه مقاله دیتابیس چیست ؟ به ویژگی ها و انتخاب سرور مناسب برای دیتابیس پرداخته ایم.

اینکه چه سروری را انتخاب کنیم به این بستگی دارد که اندازه پایگاه داده ما ، ماهیت وکوئری های داخل پایگاه داده چقدر است و با توجه به این معیارها باید مشخص کنیم که چه میزان هسته فیزیکی و Threads در پردازنده و چه میزان حافظه رم و به همین ترتیب چقدر فضای ذخیره سازی نیاز داریم. معمولاً تشخیص سرور مناسب برای پایگاه داده توسط ادمین آن شبکه به راحتی قابل تشخیص است چرا که او می داند چه تعداد VM یا ماشین مجازی با چه میزان پردازنده و رم احتیاج دارد.

نکات بسیار مهمی که در خرید سرور برای پایگاه داده باید به آنها توجه کرد:

معمولاً در سرور پایگاه داده (database server) نیازی به تعداد هسته بالا وجود ندارد و معیار هم در پردازنده های این سرورها فرکانس پردازنده است. پس مهم است که فرکانس پردازنده شما بالا باشد.
بررسی فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی در سرور دیتابیس (یعنی باید ببینیم چه تعداد هارد یا SSD باید درون سرور قرار دهیم.)
نگهداری شاخص های خود در RAM برای جلوگیری از بروز Paging در رم
استفاده از فناوری RAID برای ارتقای عملکرد سرور و همچنین ایجاد امنیت و جلوگیری از به اصطلاح LOST شدن دیتا در صورت خراب شدن هارد دیسک ها.


اکنون که با خواندن این مقاله دیتابیس چیست ؟ متوجه شدید دیتابیس چیست و چگونه عمل می کنند به سایت اچ استوک مراجعه کنید و با مشاوره رایگان و با توجه به نیازتان در قسمت محصولات یک سرور با بودجه و مشخصات دلخواهتان را انتخاب کرده و خریداری نمایید و از۳ماه گارانتی و ۱ماه پشتیبانی ۲۴ ساعته مجموعه بهره مند شوید.