esxi چیست ؟ کاربرد هایesxi  چیست؟

در مفهوم esxi چیست باید بگوییم که این محصول یک هایپروایزر نوع اول و محصول شرکت  vmware است که به عنوان سیستم عامل بر روی سخت افزار کامپیوتر یا سرور شما قرار می گیرد و کنترل و تخصیص منابع را بر عهده دارد و همچنین یک Hypervisor Type 1 می­ باشد.

این سیستم عامل یک پنل تحت وب (در نسخه های پایین تر از esxi 6.5 به صورت نرم افزاری ) در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از آی پی که در هنگام نصب به آن اختصاص می‌دهید قابل دستیابی است. در آن پنل شما قادر به نصب و مدیریت ماشین‌های مجازی هستید.

این محصول سالها است که به عنوان قدیمی ترین و محبوب ترینHypervisor  شناخته شده و توانسته با فاصله بسیار زیادی به عنوان پیشتاز در عرصه مجازی سازی، بخش بزرگی از بازار این حوزه را تصاحب کند. خبر خوب اینکه ESXi یک محصول Free و کاملا مجانی است؛ شما می­توانید بدون پرداخت هزینه ای و تنها با دانلود آن از سایت VMware، ماشین مجازی ایجاد کنید؛ اما خبر بد این که بسیاری از قابلیت ‌هایی که مجازی سازی را برای ما جذاب کرده است، فقط با وجود ESXi به تنهایی قابل دسترسی نیست و نیاز به خرید License و استفاده از سایر محصولات vSphere نظیر vCenter است.

اگر قصد دارید ESXi را روی یک سرور فیزیکی نصب کنید، به دو نکته مهم توجه داشته باشید؛ اول اینکه قبل از خرید سرور فیزیکی و یا هر قطعه مرتبط با سرور، حتماً کنترل کنید که شرکت VMware از سرور و قطعات مورد نظر شما، پشتیبانی کامل و صد در صد دارد. برای این منظور کافی است به سایت VMware بروید یا با ما تماس بگیرید و همچنین اگر قصد نصب ESXi روی سرورخود را دارید  وارد سایت اچ استوک شوید. نکته دوم اینکه لازم است یک سری بهینه سازی ­ها و تغیراتی در BIOS سرور ایجاد کنید، برای این منظور به مستندات شرکت سازنده سرور مراجعه کنید.

شما علاوه بر اینکه می توانید ESXi را مستقیماً روی یک سرور فیزیکی نصب کنید، می­توانید ESXi را به عنوان یک ماشین مجازی نیز داشته باشید؛ روی VMware Workstation و یا یک ESXi که روی سرور فیزیکی نصب شده است. در این حالت اصطلاحاً شما یک Nested Hypervisor خواهید داشت. Nested ESXi عموماً با هدف لابراتوار مورد استفاده قرار می­گیرد، اما در بعضی از شرایط ممکن است برای بخشی از زیر ساخت مجازی عملیاتی خود، نیاز به یک Nested ESXi داشته باشید؛ به عنوان مثال در پیاده سازی vSAN  با دو نود فیزیکی و یک Nested Witness Node. 

VmWare esxi چیست ؟ مزایای استفاده از آن

 مهم ترین ابزار این شرکت VMware ESXi می‌باشد که در Virtualized Sever Architecture به عنوان Virtualization Layer مورد استفاده قرار می‌گیرد. VMware ESXi در واقع نوعی سیستم‌عامل محسوب می‌شود که مستقیما برروی سخت افزار قرار می‌گیرد و Host less می‌باشد. VMware ESXi آخرین ورژن از سری نرم‌افزاری VMware Hypervisor است.

برای مدیریت ماشین‌های مجازی که بر روی VMware ESXi  وجود دارد میتوان از نرم افزار vSphere کنیم.

مزایای استفاده از VMware ESXi:

  • ترکیب سخت افزار برای استفاده از ظرفیت بالاتر
  • افزایش عملکرد برای برتری رقابتی
  • ساده سازی مدیریت فناوری اطلاعات از طریق مدیریت متمرکز
  • کاهش CapEx و OpEx
  • به حداقل رساندن منابع سخت افزاری مورد نیاز برای اجرای Hypervisor و کارایی بیشتر

مجازی سازی چیست؟

در تکنولوژی مجازی سازی سرور می‌توان چندین سیستم عامل را بر روی یک سخت افزار واحد پیاده سازی کرد و به طور همزمان از همه آن ها استفاده کرد.

حالتی را در نظر بگیرید که در سازمانی نیاز به نرم افزار حسابداری، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری و یک سیستم برای مدیریت کاربران در شبکه دارید. در این صورت شما باید برای هر سرویسی که نیاز دارید یک سیستم سخت افزاری جدا تهیه کنید.این کار هزینه بالایی دارد و عملا نمی‌توان از تمام توان سخت افزاری آن سیستم ها استفاده کرد.

برای آشنایی با پکیج کامل مجازی سازی مقاله  مجازی سازی چیست  را مطالعه نمایید.

تفاوت esx و esxi چیست?

به صورت ساده esx (Elastic Sky X ) نام قدیمی مجازی ساز شرکت vMware بود. آخرین نسخه آن ۴.۱ بود و بعد از آن نسخه نام آن به esxi تغییر کرد.تفاوت این دو تنها به نام آن‌ها ختم نمی‌شود و فرق های زیادی در ساختار با هم دارند.

در esx کرنل یا هسته اصلی مجازی سازی یک مورد مجزا از سیستم عامل بود و به مانند نرم افزاری بود که بر روی یک سیستم عامل نصب شده بود. تمامی ابزارهای مرتبط با مجازی سازی بصورت ابزارهای جانبی بر روی هسته سیستم عامل لینوکس نصب می شدند و پنل یکپارچه ای برای مدیریت آن وجود نداشت.

در واقع esx به مانند یک نرم افزاری بود که بر روی یک سیستم عامل به نام server console نصب شده بود.

اما esxi ( Elastic Sky X Integrated ) تحول بزرگی را ایجاد کرد. در این محصول vMware ، دیگر خبری از server console نیست و هسته اختصاصی به نام vMkenel ایجاد شده است که تمامی ابزار های مجازی سازی را به صورت یکپارچه در خودش دارد.

از لحاظ ساختاری بسیار سبک تر از esx است و پایداری بالاتری دارد . و به لطف یکپارچه بودن نصب و استفاده از آن بسیار ساده تر است.

اچ استوک بزرگترین فروشگاه کامپیوتری ایران تنها شرکت فروش قطعات کامپیوتری استوک با یک هفته مهلت تست و تعویض به شما این امکان را میدهد تا در کنار خرید جنس استوک و کم قیمت اطمینان خاطر نیز داشته باشید تا در صورت بروز مشکلات جنس تعویض و جنس سالم به شما تحویل داده شود.

مزایای استفاده از VMware ESXi؟

اگر بخواهیم بصورت خلاصه بگوییم مزایای آن ظرفیت بالاتر،ساده سازی مدیریت فناوری اطلاعات،عملکرد بالا و.. دارد.

esxi چیست ؟ کاربرد های آن

این برنامه هسته اصلی مجازی‌ سازی در vSphere را تشکیل می‌دهد. و درواقع نوعی سیستم‌ عامل محسوب می‌شود.
زیرا در هنگام نصب مستقیما بر روی سخت‌ افزار نصب می‌شود.