ریل کیت سرور

ریل کیت سرور یکی از اجزاء اصلی و مهم رک است که دارای تنوع بسیارزیادی است که به‌راحتی می‌توانید یکی از انواع مناسب برای استفاده در سرورتان را پیدا کنید، با این‌حال انتخاب ریل مناسب نیاز به آشنایی در این زمینه دارد، زیرا برای هر سرور اچ پی، ریل متناسب با آن را باید خریداری کنید،کارکرد اصلی ریل کیت ها، اتصال و نگهداری سرور در داخل رک می‌باشد.وظیفه ریل کیت ها  اتصال و نگهداری از سرور در داخل رک (قفسه) می‌باشد. رک محفظه‌ای فلزی جهت نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف شبکه مانند کابل، سوئیچ، پچ پنل، سرور، تجهیزات مخابراتی، ups و … است.
تجهیزات کوچک و سبک شبکه، اغلب به طور مستقیم و بدون نیاز به Rail Kit به رک متصل می‌شوند. اما در مورد تجهیزات بزرگ و سنگینی مانند سرور، به ریل کیت نیاز داریم تا سرور را به رک متصل کنیم.

با توجه به این که ریل کیت ها قطعات کامپیوتری گران قیمتی هستند، دقت در انتخاب آنها هم در هزینه های اولیه شما صرفه جویی به دنبال خواهد داشت هم در خدمات بعدی که قرار است ریل کیت در اختیار شما قرار دهد.

 انواع ریل کیت سرور چیست؟

ریل کیت از دو قطعه تشکیل شده است. قطعه اول به طور ثابت به پایه‌های رک متصل می‌شود و قطعه دوم (متحرک) نیز به بدنه سرور متصل می‌گردد.

ریل کیت های ثابت به صورت ثات و فیکس سرور را درون رک نگه می دارند اما ریل کیت های متحرک به صورت کشویی سرور را از رک بیرون آورده و مجددا وارد رک می کنند.

ریل کیت سرور کشویی (Sliding rails)

سرور در ریل کشویی از این قابلیت برخوردار است که مانند یک کشو، بیرون کشیده شود. این ویژگی موجب می‌شود تا سرویس کردن سرور آسان باشد. زیرا در این حالت می‌توان سرور را بدون نیاز به جدا کردن از رک و سایر تجهیزات سرویس کرد.

مزایا

– بدون نیاز به جدا کردن از رک و سایر تجهیزات در هنگام تعمیرات

معایب

– قیمت بیشتر نسبت به ریل کشویی ثابت

ریل کیت سرور ثابت (Static rails)

ریل کیت ثابت، امکان سرویس کردن آسان مانند ریل‌های کشویی را فراهم نمی‌کند. در این حالت شما برای سرویس کردن باید سرور را از رک جدا کنید. این کار وقتی بالا و پایین سرور تجهیزاتی وجود داشته باشد، مشکل است.
به هر حال یکی از مزایای ریل کیت ثابت این است که انعطاف‌پذیری بیشتری با انواع رک‌ها دارد. مزیت دیگر آن، این است که قیمت خرید ریل کیت سرور ثابت پایین‌تر از مدل کشویی است. زیرا در ساخت آن از مواد کمتری استفاده شده است.

مزایا

– طراحی و انعطاف‌پذیری زیاد با انواع رک

– قیمت پایین‌تر نسبت به ریل کشویی

معایب

– نیاز جدا کردن سرور در هنگام تعمیر و سرویس

دیگر اجزای کاربردی ریل کیت سرور

مرتب سازی کابل ها درون رک یکی از چالش هایی است که همواره با آن ها مواجه هستیم. هنگامی که سرور را با ریل کشویی به بیرون رک می‌کشیم باید توجه کنیم که کابل های متصل به سرور آزادی کافی برای جابه جایی را داشته باشند.
و از طرفی ما نمی‌توانیم این کابل‌ها را به صورت آویزان در پشت رک رها کنیم. بنابراین به یک بازوی نگهدارنده درون رک نیاز داریم. تجمیع کابل ها به صورت مرتب درون بازوی نگهدارنده اجازه حرکت سرور بر روی ریل کیت سرور را بدون این که مزاحمتی برای دیگر کابل‌های متصل به سرور داشته باشند را می‌دهد.

آموزش نصب ریل کیت سرور

 1. اول: با استفاده از پیچ های تعبیه شده ریل های داخلی را به لوازم دستگاه متصل کنید.
 2. دوم:در مرحجله دوم ریل های خارجی را به رک متصل کنید.
 3. سوم: دستگاه را به درون رک حرکت دهید اما به خاطر داشته باشید قبل از این که دستگاه را به درون رک حرکت دهید اهرم را به سمت پایین بیاورید.

پیش نیازها

قبل از انجام این روش، مطمئن شوید که موارد زیر را در دسترس دارید:

● مجموعه های ریل رک چپ و راست – این ریل ها موقعیت ۱U را بر روی رک دارند.

● سینی سرور

● پیچ گوشتی Torx T-15

مراحل نصب

 1. مجموعه های ریلی را از هم جدا کنید:
  ۱-ریل داخلی را بیرون بکشید تا کاملاً کشیده شود.
  ۲-زبانه آزاد کننده سفید را در جهتی که نشان داده شده بکشید و نگه دارید و سپس ریل کشویی داخلی را از ریل نصب بیرونی، خارج کنید.
 • مراحل ۱ – ۲ را روی مجموعه ریلی دیگر تکرار کنید.

۲. ریل های کشویی را در سینی سرور نصب کنید:

 • ۱-شیار های ریل را با پین های کناری تراز کنید.
 • ۲-ریل را به سمت عقب سینی بلغزانید تا در جای خود قفل شود.

مراحل ۲ – ۱ را روی ریل داخلی دیگر تکرار کنید.
۳. نشانگرهای جهت گیری را بر روی ریل های نصب شده قرار دهید:
● انتهای جلوی ریل ها با کلمه FRONT مشخص شده است.

● انتهای عقب ریل ها با L برای چپ و R برای راست مشخص شده است.

۴-ریل های نصب را به ستون های رک ببندید:

 1. براکت نگه دارنده عقب را نگه دارید.
 2. گیره های روی فلنج نصب شده را وارد سوراخ های رک کنید.
 3. براکت نگه دارنده عقب را آزاد کنید.
 1. براکت نگه دارنده جلو را نگه دارید.
 2. گیره های روی فلنج نصب شده را وارد سوراخ های رک کنید.
 3. براکت نگهدارنده جلو را آزاد کنید.

مراحل قبلی را در سمت دیگر ریل تکرار کنید تا محکم شود.

 1. اطمینان حاصل کنید که هر دو ریل در موقعیت عمودی یکسان در دو طرف رک نصب شده اند.
 2. سینی سرور را به داخل رک بکشید.

وقتی سینی به درستی درگیر شود ، ریل ها کلیک کرده و در جای خود قفل می شوند.

نتیجه گیری

در این مطلب بارها اشاره کردیم که خرید ‌ریل کیت سرور HP باید براساس نوع رک و سرور انجام گیرید. این نکته به‌دلیل هزینه‌ی گران ریل و همچنین ایمنی سرور از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌همین علت باید در هنگام خرید ریل کیت سرور اچ پی به ابعاد رک، یونیت سازگاری با آن و همچنین نوع کشویی یا ثابت آن دقت کنید.

اچ استوک بزرگترین فروشگاه کامپیوتری ایران تنها شرکت فروش قطعات کامپیوتری استوک با یک هفته مهلت تست و تعویض به شما این امکان را میدهد تا در کنار خرید جنس استوک و کم قیمت اطمینان خاطر نیز داشته باشید تا در صورت بروز مشکلات جنس تعویض و جنس سالم به شما تحویل داده شود.

انواع اجزای کاربردی ریل کیت سرور

ریل کیت از دو قطعه تشکیل شده است. قطعه اول به طور ثابت به پایه‌های رک متصل می‌شود و قطعه دوم نیز به بدنه سرور متصل می‌گردد.

ریل کیت سرور چیست ؟

یکی از اجزاء اصلی و مهم رک است که دارای تنوع بسیارزیادی است و کارکرد اصلی آن، اتصال و نگهداری سرور در داخل رک می‌باشد.

وظیفه ریل کیت ها چیست؟

وظیفه ریل کیت ها  اتصال و نگهداری از سرور در داخل رک (قفسه) می‌باشد.نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف شبکه مانند کابل، سوئیچ، پچ پنل، تجهیزات مخابراتی،سرور، ups و … است.