پیکربندی VLAN در HPE iLO
پیکربندی VLAN در HPE iLO

مدیریت و پیکربندی شبکه‌ها از اهمیت ویژه‌ای در دنیای پیشرفته فناوری اطلاعات امروزی برخوردار است. VLAN یا همان Virtual Local Area Network از تکنیک‌هایی است که در این زمینه مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد. شرکت HPE یا همان Hewlett Packard Enterprise امروزه به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات تجهیزاتی چون HPE ILO را به کاربران خود ارائه می‌دهد تا افراد بتوانند مدیریت دستگاه و شبکه‌های خود را به خوبی انجام دهند. در این مقاله قصد داریم تا به شما نحوه پیکربندی VLAN در HPE ILO را به طور کامل و دقیق شرح دهیم.

VLAN چیست؟

قبل از اینکه به سراغ آموزش پیکربندی VLAN در HPE ILO بپردازیم، بهتر است که اول به سوال VLAN چیست؟ پاسخ دهیم. VLAN مخفف کلمه Virtual Local Area Network است که به کمک آن میتوان شبکه‌های فیزیکی را به چندین شبکه‌ی منطقی یا همان VLAN تقسیم کرد. این تقسیم بندی گروه‌های مجازی از دستگاه و USER ها را تشکیل می‌دهد که باعث عملکرد بهتر و افزایش امنیت و بهره‌وری شبکه می‌شود.

iLO چیست؟

اما HPE iLO چیست؟ در واقع HPEiLO از محصولات فوق العاده ارائه شده توسط شرکت HPE است که سرور hp مجهز به آن می‌باشد. به طور کلی میتوان گفت که یک واسط مدیریتی است که به مدیران سیستم امکان کنترل و مدیریت دستگاه‌های سرور را از راه دور به آنها می‌دهد. این ابزار توسط تکنسین سیستم جهت نظارت،دیاگرام و همچنین مدیریت تنظیمات شبکه ارائه شده است.

کانفیگ یا پیکربندی VLAN در HPE iLO

برای کانفیگ یا پیکربندی VLAN در HPE ILO ابتدا یک مرورگر باز کرده و آدرس آی پی رابط ilo خود را وارد کنید و به رابط وب دسترسی ایجاد نمایید. در صفحه ورودی شما باید اطلاعات Local Login Name و Password را وارد کنید و در نهایت روی Log in کلیک نمایید.

نکته: اگر اقدام به خرید سرور hp کرده اید ولی نام کاربری و رمز عبور خود را نمیدانید. به برچسب موجود روی اطلاعات سرور مراجعه کنید، همانطور که مشاهده خواهید کرد نام کاربری به صورت پیشفرض Administrator بوده و رمز عبور نیز در آنجا درج شده است.

بعد از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور شما به منوی مدیریت ارجاع داده خواهید شد که در آنجا باید به منوی iLO Administration رفته و گزینه iLO shared Network Port را انتخاب نمایید.

حالا تب General را انتخاب کرده و تیک گزینه use Shared Network Port را انتخاب کرده و در فیلد بعدی باید نوع کارت شبکه خود را انتخاب کنید و در مرحله بعدی پورت مورد نظر را انتخاب کرده و یک شماره شناسایی VLAN نیز تنظیم کنید و در نهایت روی Reset Ilo کلیک کرده و منتظر راه اندازی مجدد شوید.

تبریک شما موفق به انجام پیکربندی VLAN در HPE iLO شدید، در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با این موضوع و یا سایر موارد باما در ارتباط باشید.

VLAN چیست و چرا باید در HPE iLO پیکربندی شود؟

VLAN مخفف کلمه Virtual Local Area Network است که به کمک آن میتوان شبکه‌های فیزیکی را به چندین شبکه‌ی منطقی یا همان VLAN تقسیم کرد.