نکات مربوط به نگهداری از سرور
نکات مربوط به نگهداری از سرور

آیا چیزی از نکات مربوط به نگهداری از سرور می‌دانید؟ برای نگهداری از یک سرور باید چه کارهایی انجام داد؟ باما همراه باشید تا به این گونه از سوالات پاسخ دهیم.

فرقی ندارد که اقدام به خرید سرور hp یا هر برند دیگری کرده باشید، سرورها جهت داشتن عملکرد بهینه و موثر نیاز به نگهداری منظم دارند که در ادامه به صورت یک لیست نکات مهم مربوط به نگهداری از سرور را برای شما گردهم آورده‌ایم.

نکات مربوط به نگهداری از سرور

۱.تهیه نسخه بکاپ روزانه

اولین و مهمترین نکته مربوط به اطلاعات شماست، اگر میخواهید که در آینده اطلاعات خود را از دست ندهید،حتماً حتماً یک نسخه بک‌آپ یا همان پشتیبان از اطلاعات خود به صورت حداقل روزانه بگیرید.

۲.بررسی عملکرد صحیح بکاپ

شاید فکر کنید که همه چی خوب است و بکاپ‌ها به صورت روزانه و مرتب درحال گرفته شدن هستند، اما آیا از عملکرد صحیح بکاپ اطمینان دارید؟ حتما چک کنید که بکاپ های روزانه گرفته شما صحیح هستند و بدون مشکل می‌باشند.

۳.بررسی فضای خالی دیسک

از انبار شدن اطلاعات در سرور hp یا هر برند دیگری کاملاً خود داری کنید، اگر بیش از ۹۰% ظرفیت دیسک را مورد استفاده قرار داده‌اید باید دست به کار شوید تا اطلاعات قدیمی را پاک نمایید،در غیر اینصورت حتما به فکر افزایش ظرفیت سرور باشید چراکه در صورت پر شدن مخزن دیسک سرور متوقف شده و اطلاعات شما در معرض خطر قرار می‌گیرند.

۴.بررسی هشدارهای RAID سرور

احتمال کمی وجود دارد که با هشدارهایی از سمت RAID مواجه شوید، اما در صورت مواجه شدن باید بدانید که یکی از جدی‌ترین هشدارها برای شما میتواند باشد، باید فوراً اقدام کرده و مشکل را برطرف نمایید، در غیر اینصورت باید آماده خرابی و از دست دادن اطلاعات خود باشید.

۵.بررسی صحت عملکرد برنامه‌ها و ابزارهای مدیریت از راه دور

هرچند وقت یکبار بر شما واجب است که برنامه‌ها و ابزارهای مدیریت از راه دور سرور خود را مورد بررسی قرار دهید، تا ببینید که آیا به صورت صحیح کار می‌کند یا خیر. چرا که در مواقع اضطراری وقتی به این ابزارها نیاز داشته باشید و متوجه شوید که نمیتوانید به درستی از آنها استفاده کنید، باید به شما بگوییم که در وضعیت خیلی بدی قرار خواهید گرفت و تقریبا کاری از شما بر نخواهد آمد.

۶.بررسی دما سرور

بررسی دما از مهمترین کارهای روزانه‌ای است که باید انجام دهید، چراکه در صورت افزایش دما به صورت غیر منتظره متوجه نقص در عملکرد دستگاه یا سیستم تهویه داخلی خواهید شد و میتوانید در زمان مناسب دست به عمل شده و جلوی مشکلات و فاجعه‌های احتمالی آینده را بگیرید.

۷.تمیز کردن اتاق سرور

گرد و خاک عامل اصلی به وجود آمدن مشکلات در سرورها هستند، شما باید به صورت منظم در صورت نیاز اقدام به تمیز کردن اتاق سرور خود کنید، تا جلوی مشکلات ناشی از گرد و غبار را که میتواند بسیار جدی باشد بگیرید.

۸.بررسی گزارش‌های سخت افزار و رفع خطاها

روزانه یک بخشی از زمان خود را صرف بررسی گزارش‌های سخت افزار کرده و در صورت مشاهده هرگونه خطایی اقدام به رفع آن کنید تا در آینده دچار مشکلات بزرگتر نشوید.

۹.به‌روزرسانی حساب‌های کاربری

همیشه باید حساب‌های کاربری که از سرور استفاده می‌کنند به روزرسانی کنید، به عنوان مثال شاید دیگر شخصی با مجموعه شما همکاری نکند پس لزومی ندارد که حساب کاربری آن هنوز فعال باشد جهت جلوگیری از مشکلات امنیتی در آینده اقدام به حذف حساب کاربری شخص نمایید.

۱۰.بررسی امنیت سرور

امنیت یکی از موارد مهمی است که باید در نکات مربوط به نگهداری از سرور رعایت کنید، به شما توصیه می‌کنیم که هرچند وقت یک بار به صورت دوره‎‌ای به کمک ابزارهای امنیتی مثل Nessus اقدام به بررسی و امنیت سرور خود نمایید.

نتیجه‌گیری

با مطالعه مقاله نکات مربوط به نگهداری از سرور آموختیم که باید به انجام یک سری نکات برای حفظ بهتر از سرور خود بپردازیم تا بتوانیم عملکردی بهینه و خیالی راحت داشته باشیم. اگر شما نیز احساس می‌کنید که جای نکته‌ای خالی است خوشحال می‌شویم که از طریق بخش ارسال نظر باما آنرا در میان بگذارید.