کلیدهای سیستم نگهداری در سرور
کلیدهای سیستم نگهداری در سرور

کلیدهای سیستم نگهداری System Maintenance Switch در سرور چیست؟

کلیدهای سیستم نگهداری یا System Maintenance Switch در سرور HP به ۸ کلید ۲ وضعیتی گفته می‌شود که برای پیکربندی سرور hp کارایی دارند. از ۸ کلید موجود تنها ۴ کلید اصلی بوده و ۴ کلید دیگر رزرو هستند،در ادامه به کاربرد این ۴ کلید اصلی می‌پردازیم.

  1. کلید S1: مربوط به امنیت ILO است که اگر در حالت خاموش باشد به معنای فعال بودن امنیت ILO و اگر روشن باشد به معنای فعال نبودن امنیت ILO است و نیازی به پسورد برای ورود به آن نخواهید داشت.
  2. کلید S2: مربوط به قفل پیکربندی است، اگر خاموش باشد یعنی پیکربندی سیستم قابل تغییر است و اگر روشن باشد پیکربندی سیستم قفل است.
  3. کلید S5:مربوط به پشتیبانی گذرواژه است، اگر خاموش باشد یعنی غیرفعال است و اگر روشن باشد باعث پاک شدن پسورد در هنگام راه اندازی می‌شود.
  4. کلید S6: مربوط به پیکربندی نامعابر است! اگر خاموش باشد که یعنی در حالت طبیعی است و اگر روشن باشد باعث پاک شدن NVRAM می‌شود.

پاک کردن BIOS به کمک کلیدهای سیستم نگهداری سرور

اگر اقدام به خرید سرور hp کرده‌اید و اخیراً دستگاه شما دچار خطا شده است، شما میتوانید با پاک کردن اطلاعات بایوس و راه اندازی مجدد سرور خطا را رفع نمایید برای انجام این کار طبق مراحلی که به شما میگوییم عمل کنید.

برای پاک و ریست کردن حافظه‌های CMOS و NVRAM به کمک کلیدهای سیستم نگهداری سرور خود یا همان System Maintenance که روی مادربرد قرار دارد،شما باید ابتدا سرور را خاموش کنید.

بعد از خاموش شدن کامل سرور کابل‌های برق را که معمولا ۲ عدد هستند جدا کنید و درب سرور را بازکنید و به دنبال کلیدهای سیستم نگهداری بر روی مادربرد سرور خود بگردید.

بعد از پیدا کردن کلیدهای سیستم نگهداری شما باید کلید ۶ را که به صورت پیشفرض در حالت OFF است به حالت ON تغییر دهید و سپس کابل‌های برق را مجدد به سرور وصل کرده و سرور را روشن کنید.

اگر سرور شما نسل ۹ یا ۱۰ باشد شما با پیغام زیر مواجه خواهید شد :

Maintenance switch detected in the ON position.

The system is being default configured. This may take a few minutes…

Power off the server and toggle the maintenance switch to the OFF position

اگر سرور شما نسل ۹ به قبل باشد این پیغام به شما نمایش داده نمی‌شود و ابتدا سیستم راه اندازی شده و سپس پیغام خاموش کردن سرور به شما نمایش داده می‌شود.

در ۲ حالت ممکن شما باید بعد از راه اندازی مجدد سرور و مشاهده پیغام مجدد سرور خود را خاموش کرده و کابل‌های برق را جدا کنید و سپس کلید S6 را مجدد از حالت ON به حالت OFF بازگردانید و در نهایت کابل‌های برق را وصل کرده و سرور را روشن کنید . بعد از انجام این مراحل احتمال ۹۹% خطای دریافتی حل شده است.

آیا استفاده از Maintenance Switch پیچیده است؟

خیر،تنها لازم است که اطلاعات کافی از نحوه انجام کار با آنها را بدانید.

آیا Maintenance Switch تنها برای سرورهای HP است؟

بله این قابلیت مختص به سرورهای hp است.