RAM رم و انواع آن
RAM رم و انواع آن

RAM  چیست؟

RAM مخفف سه کلمه Random Access Memory است و معنای آن «حافظه با دسترسی تصادفی» است یا به عبارت دیگر حافظه ی موقتی است که امکان انتقال اطلاعات و آدرس دهی بسیار سریع برای پردازنده ها را فراهم می آورد.

به طور خلاصه

حافظه رم یک حافظه سریع کامپیوتر است که تمام داده هایی که رایانه شما به آن نیاز دارد را به صورت موقت ذخیره می کندو در زمان نیاز به اطلاعات ذخیره شده، رایانه آن را به سرعت از روی رم می خواند.

رم با قطع جریان برق تمام چیزهایی را که ذخیره کرده است را از دست می دهد، به همین دلیل است که شما نیاز به حافظه ای دارید که اطلاعات هیچ گاه از روی آن پاک نشوند. این حافظه های ثابت همان هارد دیسک ها هستندکه در مقاله دیگر به آن می پردازیم.

انواع رم

  •  حافظه ی پویا ( Dynamic RAM (DRAM
  • حافظه ی ایستا (Static RAM (SRAM

حافظه پویا(داینامیک) : رم داینامیک از میلیون‌ها سلول حافظه تشکیل شده که هر سلول حافظه از یک ترانزیستور و یک خازن ساخته شده. این حافظه رو به‌عنوان حافظه‌ی اصلی کامپیوتر می‌بینیم. حافظه DRAM نسبت به SRAM ظرفیت خیلی بالاتری داره ولی از اونجایی که ترانزیستور همیشه یک مقدار برق رو از خازن میکشه، داده‌ای که داخل خازن ذخیره شده دشارژه میشه و برای اینکه اون داده از بین نره به شارژ شدن مداوم نیاز داره.

RAM رم و انواع آن / حافظه داینامیک
حافظه داینامیک

حافظه ایستا(استاتیک) : فناوری حافظه های ایستا مانند حافظه های پویا مبتنی بر شارژ و دشارژ خازن نیست و سلو لهای آن از تعدادی گیت منطقی به نام فلیپ فلاپ استفاده میکنند. یکی از ویژگی های مهم این گیتهای منطقی، نگهداری داده ها بدون نیاز به تازه سازی آن هاست و مادامی که جریان الکتریکی حافظه تأمین شود.

RAM رم و انواع آن/ حافظه ایستا
حافظه ایستا

( نکته )

رم های داینامیک طی سال‌ها پیشرفت زیادی داشته و انواع مختلفی دارد:

  • رم داینامیک با ضریب همگام‌سازی داده تکی (SDR SDRAM)
  • رم داینامیک با ضریب همگام‌سازی داده دوگانه (ِDDR SDRAM، DDR2، DDR3، DDR4)
  • رم داینامیک با ضریب همگام‌سازی داده دوگانه گرافیکی (GDDR SDRAM، GDDR2، GDDR3، GDDR4، GDDR5)

اچ استوک hstock فروشنده تجهیزات کامپیوتری استوک همراه با ضمانت قیمت و کیفیت ومشاوره رایگان سعی بر آن داشته که خریدی مطمن و رضایت بخش را برای شما عزیزان فراهم کند.