تکنولوژی HP Smartcache
تکنولوژی HP Smartcache | اسمارت کش

تکنولوژی HP Smartcache یا همان اسمارت کش یکی از نوآوری‌های شرکت اچ پی است که در سرورهای خود بکار گرفته است. در صورتی که قصد آشنایی بیشتر با تکنولوژی HP Smartcache داشته و اطلاعات بیشتری نیاز دارید تا پایان این مطلب باما همراه باشید.

تکنولوژی HPE Smartcache چیست؟

تکنولوژی اسمارت کش یا HPE Smartcache چیست؟ این تکنولوژی در واقع به بررسی و مانیتور داده‌ها برای ذخیره سازی می‌پردازد و تصمیم می‌گیرد که روی SSD کش شود و یا کلا نیازی به کش شدن داده‌ها نخواهد بود و همین کار باعث می‌شود تا سرعت ۴ برابر افزایش پیدا کند. تکنولوژی اسمارت کش به ترکیبی از سرعت SSD و ظرفیت HDD می‌پردازد و میتوان گفت که یک راهکار بر مبنای کنترلر است. پس میتوان گفت که تکنولوژی HP Smartcache یک نوع معماری ذخیره سازی است که از ترکیب دستگاه و فناوری های مختلف شکل گرفته است و باعث شده تا عملکرد دستگاه افزایش پیدا کرده و هزینه های ذخیره سازی نیز کاهش پیدا کند. تکنولوژی اسمارت کش به اینگونه عمل می‌کند که داده های اصلی روی هارد HDD ذخیره شده و از هارد های SSD که نرخ تاخیر پایین تری نسبت به HDD دارند برای ذخیره Hot Data استفاده بشود. این کار باعث بهره مندی از سرعت بالای حافظه SSD شده و از فضای زیاد برای ذخیره سازی در HDD استفاده می‌شود.

تکنولوژی HPE Smartcache از طریق HPE Smart Array Controllers در دسترس است، اگر شما تازه اقدام به خرید سرور hp کرده اید که پرولینت نسل ۸،۹ یا ۱۰ است و دارای Smart Array P-Class با ظرفیت ۱GB در کنار ماژول Larger Flash-Backed Write Cache(FBWC) می‌باشد شما میتوانید این تکنولوژی را فعال کرده و از آن بهره مند شوید.

تکنولوژی HP Smartcache

فعال سازی HP Smartcache

فعالسازی تکنولوژی HP Smartcache بر روی Array همانطور که ذکر کردیم باعث افزایش سرعت در ورودی و خروجی داده‌ها برای یک درایو Logical می‌شود، جهت فعالسازی اسمارت کش ابتدا می‌بایست حداقل یک Logical Drive در کنترلر ایجاد نمایید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا باید نرم افزار HPE SSA را اجرا کنید و سپس با انتخاب یک دستگاه موجود روی گزینه پیکربندی کلیک کنید و Cache Manager را از بخش منوی Tools انتخاب نمایید.

حال کافیست تا روی Enable HPE SmartCache که در بخش Actions Menu است، کلیک کرده و در نهایت یک یا چند درایو فیزیکی را انتخاب کنید و دکمه ok را بزنید و در نهایت یک پاپ آپ ظاهر می‌شود که باید Yes را انتخاب کنید.

بعد از انجام مراحل بالا شما با یک صفحه جدید مواجه خواهید شد که مربوط به ایجاد اسمارت کش برای Logical Drive است. حال کافیست تا تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید که شامل Logical Drive to Cache و تعرفی policy های مورد نیاز و نوع رید است و همچنین میزان فضا یا ظرفیت کش را انتخاب کنید که به شما پیشنهاد می‌کنیم ۱۰% از فضای درایو و حداقل ۱۶ گیگابایت رم را برای اینکار اختصاص دهید، در نهایت بعد از اعمال تنظیمات شما باید روی Create SmartCache for logical Drive کلیک نمایید.

اگر به هر علتی شما قصد دارید تا تکنولوژی Hp Smart Cache را غیرفعال کنید، کافیست تا Logical Drive های مخصوص کش را حذف کنید.

نکات پایانی مربوط به اسمارت کش اچ پی

  • قابلیت HPE SmartCache باعث شتاب دهی برنامه‌ها شده و امکان استفاده از سرعت کنترل شده تکنولوژی SSD در تنظیمات سرور می‌شود.
  • Write-Through Caching در سرورهای نسل ۸ و Read/Write-Backed Caching در سرور hp پرولیانت نسل ۹ و ۱۰ موجود است.
  • درصورتی که قصد مدیریت و یکپارچه سازی هر یک از سرورهای موجود در دیتاسنتر را از طریق HPE SSA دارید شما باید لایسنس SSA را تهیه نمایید.
  • خواندن دیتا با سرعت بالا، افزایش سرعت پاسخگویی SSD و بهبود عملیات I/O در ثانیه از بیشترین تاثیرات استفاده از تکنولوژی HP Smart Cache است.

پرسش‌های متداول

HP Smartcache چه فایده‌ای دارد؟

شما به کمک آن میتوانید اجرای برنامه‌ها را شتاب دهید و از ظرفیت HDD و سرعت SSD در کنارهم بهره مند شوید.

اچ پی اسمارت کش برای چه سرورهایی در دسترس است؟

‌پرولینت‌های نسل ۸،۹و۱۰ که دارای Smart Array P-Class با ظرفیت ۱ گیگابایت و ماژول FBWC هستند این تکنولوژی HP Smartcache در دسترس است.