CentOS چیست ؟
CentOS چیست ؟

CentOS چیست ؟

سیستم عامل Community Enterprise (CentOS) یک سیستم عامل رایگان منبع باز می باشد و کلاس سازمانی ارائه می دهد که عملاً با Red Hat Enterprise Linux (RHEL) سازگار است. “گرگوری کورتزر” بنیانگذار CentOS است.

Centos از جمله سیستم عامل های می باشد که در سرورها مورد استفاده قرار می گیرد. سنتوس به عنوان یک توزیع رایگان از لینوکس به وسیله Community ها پشتیبانی شده و نیازی به پرداخت هزینه برای آن نیست. توزیع CentOS در کنار توزیع Debian به عنوان محبوب ترین توزیع های لینوکس در جهان شناخته می شوند. در ادامه مقاله به پاسخ کامل CentOS چیست ؟ می پردازیم.

CentOS چیست ؟

ویژگی های اصلی CentOS

عملکرد و در دسترس بودن بالا:

از یک ماشین مجازی مبتنی بر هسته برای مجازی سازی استفاده می کند و در دسترس بودن بالا و عملکرد عالی را ارائه می دهد.

توزیع پایدار لینوکس:

سنتوس توسط یک جامعه توسعه دهندگان اختصاصی پشتیبانی می شود که آن را به روز نگه می دارد و سازگاری با هر دو و نرم افزار جدید را تضمین می کند. علاوه بر این ، توسعه دهندگان اصلی توسط یک جامعه جهانی از کاربران داوطلب مانند علاقه مندان به لینوکس ، مدیران شبکه ، مدیران سیستم و غیره پشتیبانی می شوند که نسخه ها را آزمایش می کنند ، به روز رسانی ها را مدیریت می کنند و در توسعه کمک می کنند.

به روز رسانی و پشتیبانی منظم:

نسخه های سنتوس به طور متوسط ​​هر شش ماه یکبار به روز می شوند و هر نسخه به مدت ده سال پشتیبانی می شود.

سطح امنیت بالا:

تیم امنیتی در Red Hat در شناسایی تهدیدها و تضمین سطح بالایی از امنیت آماده است. CentOS همچنین دارای پسوند هسته لینوکس با امنیت بالا است.

وقتی صحبت از مشخصات می شود ، مانند هر سیستم لینوکس دیگری ، CentOS چیزهای زیادی برای ارائه دارد. اسناد داخلی CentOS بسیاری از نکات ظریف را پوشش می دهد. بیشتر برنامه نویسان باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرور اختصاصی CentOS ، خود را با تصویر بزرگ آشنا کنند.

CentOS RHEL نیست:

RHEL به عنوان CentOS دوباره بسته بندی شده است. در حالی که تیم CentOS یک گروه داوطلب است که بسته های منبع RHEL را در باینری های در دسترس عموم بسته بندی می کند. پس از آن ، نرم افزار از طریق چندین آینه عمومی توزیع می شود. تا جایی که من اطلاع دارم Red Hat و CentOS پیوند یا مشارکت مستقیمی ندارند. در گذشته ، عدم مشارکت رسمی باعث ایجاد مشکلاتی شده بود ، مانند زمانی که Red Hat اصرار داشت که از CentOS، تمام برندهای Red Hat باید حذف شوند.

بسیاری از سازمان‌ها از لینوکس سنتوس پشتیبانی می‌کنند ، اما هنوز پشتیبانی تجاری مناسبی در دسترس نیست. Red Hat پشتیبانی مستقیم با RHEL ارائه می دهد. برای پشتیبانی تجاری CentOS ، یک کاربر CentOS به متخصصان فناوری اطلاعات و جامعه بستگی دارد.

بسیاری از مشخصات سطح بالا در سنتوس گنجانده شده است:

CentOS از تعداد زیادی مشخصات منحصر به فرد تشکیل شده است که امکان نوآوری بیشتر در این پلتفرم را فراهم می کند. CentOS 6 و ۷ به ترتیب مبتنی بر هسته های Linux 2.6.32 و Linux 3.10.0 هستند. این توزیع‌ها از نظر طبیعت «plug and play» هستند و از فایل‌های mp3 از منابع مختلف و فایرفاکس ۶۰ به عنوان مرورگر اینترنتی پیش‌فرض پشتیبانی می‌کنند.

معماری x86_64 در CentOS 6 و ۷ می تواند فضای ۱۲ و ۶۴ ترابایتی را از نظر قابلیت CPU اختصاص دهد. در عین حال، سیستم فایل محلی می تواند حداکثر اندازه فایل از ۲ ترابایت تا ۱۰۰ ترابایت را در پیکربندی های مختلف مدیریت کند. CentOS همچنین اضافه کردن طیف وسیعی از ویژگی‌های مفید را ممکن می‌سازد. به عنوان مثال، نسخه های فعلی CentOS از بلوتوث بومی و همچنین لینوکس ارتقا یافته امنیتی پشتیبانی می کنند.

قابلیت پشتیبانی از معماری x86_64 و x86 را دارد:

در حال حاضر ، این توزیع لینوکس از هر دو سیستم x86_64 و x86 پشتیبانی می کند. با این حال، CentOS 7 منحصربه‌فرد است زیرا در حال حاضر به معماری‌های غیررسمی، ppc64، ppc64le، Arm32، i686 و Arm64 کمک می‌کند. در حالی که CentOS 6 می تواند از هر دو معماری پشتیبانی کند.

می توانید آن را به صورت رایگان دانلود کنید:

CentOS یک توزیع رایگان برای توزیع و استفاده است. سنتوس به دلیل مدل توسعه مبتنی بر جامعه، از مردم دعوت می کند تا آن را دستکاری کنند و راه های جدیدی برای افزایش عملکرد در توزیع لینوکس بیابند. CentOS گزینه های مختلفی را برای دانلود نرم افزار خود ارائه می دهد، از جمله Minimal ISO، Amazon Web Services، torrent، DVD ISO و غیره. در عین حال، بسته‌های منبع CentOS از طریق صندوق فایل خود در دسترس هستند و در دانلودهای معمولی گنجانده نمی‌شوند.

جامعه در حال رشد است:

جامعه سنتوس متعهد شده است که آن را پچ به وصله توسعه دهد، که یکی از دلایل مهمی است که برای حفظ سهم قابل توجهی از بازار کنترل می کند. این جامعه باز در طول زمان گرد هم آمده و SIGهای فردی را توسعه داده است. این سازمان‌ها به تقویت حوزه‌های عملکردی خاص مانند مجازی‌سازی و تجربه کاربر توجه زیادی دارند.پ

هیئت مدیره CentOS انتخاب می‌کند که کدام SIG می‌توانند تحت حمایت خود شروع به کار کنند. هر عضو جامعه می تواند نقش خود را در SIG بازی کند تا زمانی که نتواند انتقادات جامعه را بپذیرد و مستندات کافی داشته باشد. سپس جامعه نیز برای کمک به کاربران باتجربه و تازه کارها مستقر می شود. در نتیجه، آنها لیست های پستی مختلفی را برای کمک به کاربران در دریافت مشاوره مستقیم از سایر اعضای جامعه، به زبان های مختلف ارائه می دهند.

CentOS دستورالعمل هایی را در اختیار کاربران قرار می دهد:

پروژه سنتوس به کاربران جدید نیاز دارد که از هر لحظه کاری که تاکنون انجام داده اند، بهترین استفاده را ببرند. برای این کار، آنها کتابخانه ای از اسناد ایجاد کرده اند تا به آنها در شروع کار کمک کند. این کتابخانه حاوی راهنمای نصب گام به گام برای معماری های مختلف است و یادداشت هایی را برای تغییرات عمده منتشر می کند.

ویژگی های اصلی CentOS

CentOS برای چه چیزی مناسب است؟

این نسخه لینوکس برای کاربران تجاری که مایل به پرداخت هزینه های بالای مرتبط با RHEL نیستند مناسب است. این دو توزیع برای یک نسخه مشخص به جز مدیریت اشتراک RHEL و نام تجاری RHEL یکسان هستند و اغلب به عنوان “لینوکس سازمانی” نامیده می شوند.

مزایای سنتوس :

در ادامه مقاله CentOS چیست ؟ برخی از مزایای استفاده از آن آورده شده است:

سریع، قابل اعتماد و سبک است.
این به صورت رایگان در دسترس است، منبع باز و آماده سازمانی است.
علاوه بر این، ابزارهای کنترل نسخه مانند git را دریافت خواهید کرد که همه از پیش نصب شده اند، همچنین نرم افزارهای سرور منبع باز مانند MySQL، CUPS، Apache Web.
همچنین پشتیبانی عالی از جامعه، از جمله امکان ارسال اشکالات به طور مستقیم به bugs.centos.org را فراهم می کند.
جدیدترین نسخه سنتوس از فناوری مجازی سازی و هایپروایزر مانند Xen، oVirt و Docker استفاده می کند.
توزیع CentOS همان ویژگی های RHEL تجاری را ارائه می دهد. با این حال، این نیز بدون هزینه قابل دسترسی است!
در مقایسه با سایر توزیع‌های لینوکس منبع باز و آزادانه موجود، CentOS به دلیل قابلیت اطمینان و ارتقاء بسته‌های کمتر مورد علاقه است.

معماری :

CentOS معماری مشابهی در مقایسه با سایر توزیع‌های لینوکس دارد. با این حال، فقط از معماری x86-64 پشتیبانی می کند. این عبارت بیان می کند که می تواند در هر دو پلتفرم ۶۴ بیتی و ۳۲ بیتی اجرا شود:

تجهیزات فیزیکی یا سخت افزاری مانند دستگاه های شبکه، ذخیره سازی و سیستم های کامپیوتری در پایین قرار دارند.
هسته، جزء اساسی سیستم عامل که مستقیماً با سخت افزار تعامل دارد، در بالای این قرار دارد.
پوسته در بالای هسته قرار می گیرد و به عنوان رابط بین هسته و کاربر عمل می کند.
لایه برنامه در بالای همه این سطوح وجود دارد و با هسته و پوسته برای انجام فعالیت های مشخص شده توسط کاربر تعامل دارد. پخش کننده های رسانه، مرورگرهای وب، ویرایشگرهای متن، کاوشگر فایل و غیره نمونه هایی از برنامه ها هستند.

کاربرد سنتوس :

CentOS بسیار انعطاف پذیر است و توانایی پیکربندی برای انجام و جایگزینی تقریباً هر نوع کاری را دارد. طیف گسترده ای از نرم افزار هایی که دارد، به آن اجازه می دهد تا به عنوان یک سرور پایگاه داده، میل سرور، وب سرور، اپلیکیشن سرور، فایل سرور، سرور پروکسی FTP سرور عمل کند.

سیستم مورد نیاز CentOS

سیستم مورد نیاز CentOS

در ادامه مقاله CentOS چیست ؟ به بر خی از ویژگی های سیستم مورد نیاز CentOS پرداخته ایم :

CentOS 6 :

۵۱۲ مگابایت حافظه سیستم (RAM)
۱ گیگابایت فضای دیسک

CentOS 7 :

۵۱۲ مگابایت حافظه سیستم (RAM)
۱۰ گیگابایت فضای دیسک


اکنون که با خواندن این مقاله CentOS چیست ؟ متوجه شدید CentOS چیست و چگونه عمل می کنند به سایت اچ استوک مراجعه کنید و با مشاوره رایگان و با توجه به نیازتان در قسمت محصولات یک سرور HP با بودجه و مشخصات دلخواهتان را انتخاب کرده و خریداری نمایید و از۳ماه گارانتی و ۱ماه پشتیبانی ۲۴ ساعته مجموعه بهره مند شوید.