دیتاسنتر چیست ؟
دیتاسنتر چیست ؟

دیتاسنتر چیست ؟

دیتاسنتر یا مرکز داده (به انگلیسی Data Center) یک مرکز فیزیکی متشکل از سرورها و تجهیزات شبکه است که سازمان‌ها از آن برای نگهداری از داده‌ها ، اطلاعات و برنامه‌های بسیار مهم خود استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که این مراکز طی سال‌های اخیر به سمت ابر عمومی سوق پیدا کرده‌اند ، حفظ “امنیت” و “قابلیت اطمینان” از جمله دغدغه‌های مهم نگهداری از مراکز داده به شمار می‌روند.

مراکز داده در سال‌های اخیر از تأسیسات داخلی تحت مالکیت خصوصی و کاملاً کنترل شده که زیرساخت‌های فناوری اطلاعات سنتی برای استفاده انحصاری یک شرکت را در خود جای داده است. در ادامه مقاله به پاسخ کامل دیتاسنتر چیست ؟ پرداخته ایم.

دیتاسنتر چیست ؟

انواع دیتاسنتر یا مراکز داده

در ادامه مقاله دیتاسنتر چیست ؟ به انواع مراکز داده پرداخته ایم. انواع مختلفی از امکانات دیتاسنتر وجود دارد و یک شرکت بسته به حجم کاری و نیاز تجاری ممکن است از بیش از یک نوع استفاده کند.

مراکز داده سازمانی (در محل)

در این مدل دیتاسنتر ، تمام زیرساخت ها و داده های فناوری اطلاعات در محل میزبانی می شوند. بسیاری از شرکت‌ها انتخاب می‌کنند که مراکز داده داخلی خود را داشته باشند زیرا احساس می‌کنند کنترل بیشتری بر امنیت اطلاعات دارند و می‌توانند راحت‌تر از مقرراتی مانند مقررات حفاظت از داده‌های عمومی اتحادیه اروپا (GDPR) یا قابلیت حمل و پاسخگویی بیمه سلامت ایالات متحده پیروی کنند. قانون (HIPAA). در یک دیتاسنتر سازمانی ، شرکت مسئول تمام وظایف استقرار ، نظارت و مدیریت است.

مراکز داده ابری عمومی

مراکز داده ابری (که مراکز داده رایانش ابری نیز نامیده می‌شوند) منابع زیرساخت فناوری اطلاعات را برای استفاده مشترک توسط چندین مشتری از تعداد زیادی مشتری گرفته تا میلیون‌ها مشتری از طریق اتصال به اینترنت در خود جای می‌دهند.

بسیاری از بزرگترین مراکز داده ابری به نام مراکز داده هایپر مقیاس توسط ارائه دهندگان خدمات ابری بزرگ مانند خدمات وب آمازون (AWS) ، Google Cloud Platform ، IBM Cloud ، Microsoft Azure و Oracle Cloud Infrastructure اداره می شوند. در واقع ، اکثر ارائه دهندگان ابر پیشرو چندین مرکز داده در مقیاس بزرگ را در سراسر جهان راه اندازی می کنند. به طور معمول ، ارائه دهندگان خدمات ابری مراکز داده کوچکتر و لبه‌ای را که نزدیک‌تر به مشتریان ابری (و مشتریان مشتریان ابری) قرار دارند ، نگهداری می‌کنند. برای بارهای کاری بیدرنگ و فشرده داده مانند تجزیه و تحلیل داده های بزرگ ، هوش مصنوعی (AI) و برنامه های کاربردی تحویل محتوا ، مراکز داده لبه می توانند به حداقل رساندن تأخیر ، بهبود عملکرد کلی برنامه و تجربه مشتری کمک کنند.

مراکز داده ابری عمومی

مراکز داده مدیریت شده و تسهیلات هم‌مکانی گزینه‌هایی برای سازمان‌هایی هستند که فضا ، کارکنان یا تخصص لازم برای استقرار و مدیریت برخی یا تمام زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود را در محل ندارند اما ترجیح می‌دهند این زیرساخت را با استفاده از منابع مشترک عمومی میزبانی نکنند.

در یک دیتاسنتر مدیریت شده ، شرکت مشتری سرورهای اختصاصی ، سخت‌افزار ذخیره‌سازی و شبکه را از ارائه‌دهنده دیتاسنتر اجاره می‌کند و ارائه‌دهنده مرکز داده مدیریت و نظارت را برای شرکت مشتری انجام می‌دهد.

مراکز داده مدیریت شده و امکانات هم‌مکانی اغلب برای نگهداری از داده‌های پشتیبان از راه دور و فناوری بازیابی بلایا برای مشاغل کوچک و متوسط ​​(SMB) استفاده می‌شوند.

مرکز داده

معماری مراکز داده

در ادامه مقاله دیتاسنتر چیست ؟ به معماری مراکز داده یا همان دیتاسنتر پرداخته ایم.

اکثر مراکز داده مدرن حتی مراکز داده داخلی از معماری سنتی فناوری اطلاعات ، که در آن هر برنامه یا حجم کاری با سخت افزار اختصاصی خود اجرا می شود ، به معماری ابری که در آن منابع سخت افزار فیزیکی CPU ، ذخیره سازی ، شبکه تکامل یافته اند مجازی شده اند. مجازی‌سازی این منابع را قادر می‌سازد تا از محدودیت‌های فیزیکی خود انتزاع شوند و در ظرفیت‌هایی جمع شوند که می‌توانند در برنامه‌ها و بارهای کاری متعدد در هر مقداری که نیاز دارند تخصیص داده شوند.

مجازی‌سازی همچنین زیرساخت‌های تعریف‌شده توسط نرم‌افزار (SDI) را فعال می‌کند زیرساخت‌هایی که می‌توانند به صورت برنامه‌نویسی ، پیکربندی ، بدون دخالت انسان اجرا و نگهداری شوند.

ترکیب معماری ابر و SDI مزایای بسیاری را برای مراکز داده و کاربران آنها ارائه می دهد ، از جمله موارد زیر:

+ استفاده بهینه از منابع محاسباتی ، ذخیره سازی و شبکه: مجازی‌سازی شرکت‌ها یا ابرها را قادر می‌سازد تا با استفاده از کمترین سخت‌افزار ، و با کمترین ظرفیت استفاده نشده ، به بیشترین کاربران خدمات ارائه دهند.

+ استقرار سریع برنامه ها و خدمات: اتوماسیون SDI فراهم کردن زیرساخت های جدید را به آسانی درخواست از طریق پورتال سلف سرویس فراهم می کند.

+ مقیاس پذیری: مقیاس زیرساخت مجازی IT بسیار ساده تر از زیرساخت IT سنتی است. حتی شرکت‌هایی که از مراکز داده در محل استفاده می‌کنند ، می‌توانند در صورت لزوم با افزایش حجم کاری به فضای ابری ، ظرفیت اضافه کنند.

+ انواع خدمات و راه حل های مرکز داده : شرکت‌ها و ابرها می‌توانند طیف وسیعی از راه‌ها را برای مصرف و ارائه IT به کاربران ارائه دهنده.

انتخاب ها بر اساس تقاضاهای حجم کاری انجام می شود و شامل زیرساخت به عنوان سروی که دیتا سنتر خصوصی یا به عنوان راه حل های ابری در یک محیط ابر خصوصی ، ابر عمومی ، ابر ترکیبی یا چند ابری ارائه داد.

+ توسعه بومی ابری: محاسبات کانتینری و بدون سرور ، همراه با یک اکوسیستم منبع باز قوی ، چرخه های DevOps و نوسازی برنامه ها را فعال و تسریع می بخشد و همچنین برنامه های یک بار استقرار در هر مکانی را توسعه می دهد.

اجزای زیر ساخت دیتا سنتر

اجزای زیرساخت دیتاسنتر

در ادامه مقاله دیتاسنتر چیست ؟ به اجزای زیر ساخت دیتاسنتر پرداخته ایم.

سرورها

سرورها رایانه های قدرتمندی هستند که برنامه ها ، خدمات و داده ها را به دستگاه های کاربر نهایی ارائه می دهند. سرورهای مرکز داده در چندین شکل وجود دارند:

سرورهای Rack mount سرورهای مستقل پهن و مسطح هستند به اندازه یک جعبه پیتزا کوچک که برای صرفه جویی در فضا (در مقابل یک برج یا سرور رومیزی) روی هم در یک قفسه طراحی شده اند. هر سرور rack-mount منبع تغذیه ، فن های خنک کننده ، سوئیچ های شبکه و پورت های مخصوص به خود را به همراه پردازنده ، حافظه و حافظه معمولی دارد.

سرورهای Blade برای صرفه جویی در فضای بیشتر طراحی شده اند. هر تیغه شامل پردازنده‌ها ، کنترل‌کننده‌های شبکه ، حافظه و گاهی اوقات ذخیره‌سازی است. آنها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که در شاسی قرار بگیرند که چندین تیغه را در خود جای می‌دهد و شامل منبع تغذیه، مدیریت شبکه و سایر منابع برای همه تیغه‌های شاسی است.

مین‌فریم‌ها رایانه‌هایی با کارایی بالا با چندین پردازنده هستند که می‌توانند کار یک اتاق کامل از سرورهای rack-mount یا blade را انجام دهند. اولین کامپیوترهای مجازی سازی ، مین فریم ها می توانند میلیاردها محاسبات و تراکنش ها را در زمان واقعی پردازش کنند.

انتخاب فرم فاکتور به عوامل زیادی از جمله فضای موجود در دیتاسنتر، بارهای کاری در حال اجرا بر روی سرورها ، توان موجود و هزینه بستگی دارد.

برای خرید سرور مناسب با توجه به بودجه و مشخصات مورد نظر به سایت اچ استوک مراجعه کنید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

سیستم های ذخیره سازی

اکثر سرورها دارای برخی از قابلیت‌های ذخیره‌سازی محلی هستند که به آن ذخیره‌سازی متصل مستقیم (DAS) می‌گویند تا پرکاربردترین داده‌ها (داده‌های داغ) را فعال کنند تا در CPU باقی بمانند.

در پیکربندی ذخیره‌سازی دیتاسنتر شامل ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS) و شبکه منطقه ذخیره‌سازی (SAN) است.

NAS ذخیره سازی داده و دسترسی به داده ها را به چندین سرور از طریق یک اتصال استاندارد اترنت فراهم می کند. دستگاه NAS معمولاً یک سرور اختصاصی با چند رسانه ذخیره سازی است درایوهای دیسک سخت (HDD) و/یا درایوهای حالت جامد (SSD).

مانند NAS ، SAN ذخیره‌سازی مشترک را فعال می‌کند ، اما SAN از یک شبکه جداگانه برای داده‌ها استفاده می‌کند و از ترکیب پیچیده‌تری از سرورهای ذخیره‌سازی متعدد ، سرورهای برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مدیریت ذخیره‌سازی تشکیل شده است.

یک دیتاسنتر واحد ممکن است از هر سه پیکربندی ذخیره سازی DAS ، NAS و SAN و همچنین انواع ذخیره سازی فایل ، ذخیره سازی بلوک و ذخیره سازی اشیا استفاده کند.

شبکه سازی

شبکه دیتاسنتر ، متشکل از انواع مختلف سوئیچ‌ها ، روترها و فیبر نوری ، ترافیک شبکه را در سراسر سرورها و از سرورها به مشتریان منتقل می‌کند.

همانطور که در بالا ذکر شد ، خدمات شبکه یک دیتاسنتر معمولا مجازی سازی می شوند. این امکان ایجاد شبکه‌های پوششی تعریف‌شده توسط نرم‌افزار را فراهم می‌کند که بر روی زیرساخت فیزیکی شبکه ساخته شده‌اند تا کنترل‌های امنیتی خاص یا توافق‌نامه‌های سطح خدمات (SLA) را در خود جای دهند.

منبع تغذیه و مدیریت کابل

مراکز داده باید همیشه در هر سطحی فعال باشند. اکثر سرورها دارای دو منبع تغذیه هستند. منبع تغذیه اضطراری (UPS) با باتری از نوسانات برق و قطعی های کوتاه برق محافظت می کند. اگر قطعی برق شدیدتر اتفاق بیفتد ، ژنراتورهای قدرتمند می توانند وارد عمل شوند.

با وجود هزاران سرور متصل به کابل های مختلف ، مدیریت کابل یکی از دغدغه های مهم طراحی دیتاسنتر است. اگر کابل ها خیلی به هم نزدیک باشند ، می توانند باعث ایجاد مکالمه متقابل شوند که می تواند بر سرعت انتقال داده و انتقال سیگنال تأثیر منفی بگذارد. همچنین ، اگر تعداد زیادی کابل در کنار هم قرار گیرند ، می توانند گرمای بیش از حد تولید کنند. ساخت و توسعه مرکز داده باید کدهای ساختمان و استانداردهای صنعتی را در نظر بگیرد تا اطمینان حاصل شود که کابل کشی کارآمد و ایمن است.

افزونگی و بازیابی فاجعه

از کار افتادن دیتاسنتر برای ارائه دهندگان مرکز داده و مشتریان آنها پرهزینه است و اپراتورها و معماران مراکز داده تمام تلاش خود را می کنند تا انعطاف پذیری سیستم های خود را افزایش دهند. این اقدامات شامل همه چیز از آرایه‌های اضافی دیسک‌های مستقل (RAID) برای محافظت در برابر از دست دادن داده یا فساد در صورت خرابی رسانه ذخیره‌سازی گرفته تا پشتیبان‌گیری از زیرساخت خنک‌کننده دیتاسنتر است که سرورها را در دمای بهینه نگه می‌دارد ، حتی اگر سیستم خنک‌کننده اولیه از کار بیفتد.

بسیاری از ارائه دهندگان مراکز داده بزرگ مراکز داده ای دارند که در مناطق جغرافیایی متمایز واقع شده اند ، به طوری که اگر یک بلای طبیعی یا اختلال سیاسی در یک منطقه رخ دهد ، عملیات می تواند در منطقه دیگری برای خدمات بدون وقفه شکست بخورد.

سرور

کنترل های زیست محیطی

در ادامه مقاله دیتاسنتر چیست ؟ به اهمیت کنترل های زیست محیطی پرداخته ایم. مراکز داده باید برای کنترل عوامل محیطی که بیشتر آنها به هم مرتبط هستند طراحی و تجهیز شوند که می توانند به سخت افزار آسیب بزنند یا از بین ببرند و منجر به خرابی گران یا فاجعه بار شوند.

دما : اکثر مراکز داده از ترکیبی از خنک کننده هوا و خنک کننده مایع استفاده می کنند تا سرورها و سایر سخت افزارها را در محدوده دمایی مناسب نگه دارند. خنک کننده هوا اساساً تهویه مطبوع است. به طور خاص ، تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر (CRAC) که کل اتاق سرور یا ردیف ها یا قفسه های خاصی از سرورها را هدف قرار می دهد. فن‌آوری‌های خنک‌کننده مایع، مایع را مستقیماً به پردازنده‌ها پمپ می‌کنند ، یا در برخی موارد سرورها را در مایع خنک‌کننده غوطه‌ور می‌کنند. ارائه دهندگان مراکز داده به طور فزاینده ای به خنک کننده مایع برای بهره وری انرژی و پایداری بیشتر روی می آورند این خنک کننده به برق کمتر و آب کمتری نسبت به خنک کننده هوا نیاز دارد.

رطوبت : رطوبت بالا می تواند باعث زنگ زدگی تجهیزات شود. رطوبت کم می تواند خطر نوسانات الکتریسیته ساکن را افزایش دهد. تجهیزات کنترل رطوبت شامل سیستم های CRAC فوق الذکر ، تهویه مناسب و سنسورهای رطوبت می باشد.

الکتریسیته ساکن : ۲۵ ولت تخلیه ساکن برای آسیب رساندن به تجهیزات یا خراب کردن داده ها. تاسیسات دیتاسنتر مجهز به تجهیزاتی برای نظارت بر الکتریسیته ساکن و تخلیه ایمن آن است.

آتش سوزی : به دلایل واضح ، مراکز داده باید مجهز به تجهیزات پیشگیری از آتش باشند و باید به طور مرتب آزمایش شوند.


اکنون که با خواندن این مقاله دیتاسنتر چیست ؟متوجه شدید دیتاسنتر چیست و چگونه عمل می کنند به سایت اچ استوک مراجعه کنید و با مشاوره رایگان و با توجه به نیازتان در قسمت محصولات یک سرور با بودجه و مشخصات دلخواهتان را انتخاب کرده و خریداری نمایید و از۳ماه گارانتی و ۱ماه پشتیبانی ۲۴ ساعته مجموعه بهره مند شوید.