rtx-3090
پسوند Ti در کارت گرافیک چیست؟

پسوند Ti در کارت گرافیک چیست؟ Ti مخصوص کارت گرافیک‌های کمپانی Nvidia و مخفف کلمه Titanium است که مختص کارت گرافیک های انویدیا و بخشی از نام گذاری های این شرکت برای برخی از محصولات آن که ارتقاء یافته اند، استفاده می شود. پیدا کردن یک کارت گرافیک مناسب که با دیگر اجزای سخت افزاری هر کامپیوتری هماهنگ باشد اصلا کار آسانی نیست. نام گذاری این مدل به این معنی نیست که از مواد تیتانیوم در ساخت آن استفاده شده، بلکه اشاره به نوع کارکرد آن دارد و نشان دهنده قدرت پردازشی بیشتر  است.

واحد پردازش گرافیک یا همان GPU ‌عنوان ابزاری است که برای رندر گرفتن (پردازش و خروجی گرفتن) تصاویر در سیستم‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. این قطعه که حیاتی‌ترین سخت افزار برای تجربه با کیفیت بصری از گیم است، به صورت عمده توسط دو شرکت انویدیا (Nvidia) و ای‌ام‌دی (AMD) به صورت گسترده توسعه و تولید می‌شود.همین امر موجب سردرگمی جهت انتخاب گرافیک مناسب خصوصا کسانی که قصد خرید کیس گیمینگ دارند،شده است.

پسوند Ti در کارت گرافیک

برای مثال می‌توانیم به تفاوت‌های دو کارت GeForce RTX 3080 و GeForce RTX 3080 Ti نگاهی بیاندازیم. این دو کارت در بخش‌های زیادی مشابه یکدیگرند، اما مدل Ti چند بهبود بزرگ ‌نسبت به نسخه عادی دارد که تفاوت‌ اصلی دو کارت را رقم می‌زند.

–    مدل Ti تعداد هسته‌های CUDA بیشتری دارد. مدل ۳۰۸۰ Ti از ۱۰۲۴۰ هسته CUDA  بهره می‌برد. تعداد این هسته‌های پردازشی در ۳۰۸۰ عادی تنها ۸۷۰۴ عدد است.
–    مدل Ti مموری بیشتری دارد. ۳۰۸۰ Ti از ۱۲ گیگابایت مموری بهره می‌برد که نسبت به ۳۰۸۰ عادی، دو گیگابایت ظرفیت بیشتری دارد.

چنین بهبود‌هایی در تمامی مدل‌های Ti مانند کارت گرافیک ۳۰۶۰ Ti و کارت گرافیک ۳۰۷۰ Ti هم اعمال شده‌اند، اما تفاوت عملکرد مدل‌های Ti با مدل پایه کارت گرافیک همیشه چشم‌گیر نیست. برای مثال می‌توان به کارت گرافیک ۳۰۷۰ Ti اشاره کرد که نسبت به کارت گرافیک ۳۰۷۰ پایه، قدرت پردازشی چندان بیشتری به کاربر ارائه نمی‌کند.

GTX چیست؟

عبارت GTX  کوتاه شده‌ی عبارت Giga Texel Shader eXtreme است. لاینی تجاری از محصولات GeForce انویدیاست که اولین بار در سال ۲۰۰۸ با سری ۲۰۰ با نام رمز تسلا معرفی شدند. اولین محصولات این سری GTX 260 و نسخه گران‌تر یعنی GTX 280 بود. این سری از کارت‌های انویدیا که پیش ازین نماینده‌ی کارت‌های خانگی و گیمینگ انویدیا بودند، در حال حاضر بیان‌گر و معرفی کننده نسل استاندارد کارت گرافیک‌های این برند هستند.

RTX چیست؟

در مقابل RTX  که به اختصار بیان‌گر عبارت Ray Tracing Texel eXtreme است یکی از سری محصولات جدیدتر جی‌فورس است. کارت‌های RTX به صورت خاص به منظور پشتیبانی از فناوری رهگیری پرتو یا ری تریسینگ (Ray Tracing) معرفی شدند. رهگیری پرتو یا به شکل دقیق‌تر، رهگیری بلادرنگ پرتو (Real-Time Ray Tracing) ترندی جدید در حوزه گرافیک است که تا همین اواخر صرفا در انحصار هالیوود بود.

پسوند Ti در کارت گرافیک

تفاوت GTX و RTX در چیست؟

در حال حاضر سری ۲۰ به بعد کارت گرافیک‌های انویدیا متعلق به مدل‌های تحت عنوان RTX و کارت گرافیک‌های سری ۱۶ نیز تحت عنوان GTX عرضه می‌شوند. هر دو این لاین تحت معماری جدید انویدیا یعنی تورینگ (Turing) توسعه داده می‌شوند. معماری تورینگ بزرگ‌ترین پیشرفت انویدیا در صنعت گرافیک از زمان معرفی هسته‌های کودا در سال ۲۰۰۶ تا به امروز محسوب می‌شود.

این معماری با بهره‌گیری از ۲۶۰۸ هسته‌ی کودا و هسته‌های اختصاصی RT فناوری رهگیری پرتو یا ری تریسینگ (Ray Tracing) را امکان‌پذیر خواهند کرد. همچنین به ‌لطف هسته‌های تنسور (Tensor)، می‌تواند با به‌کارگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، پردازش‌ها را به شیوه بسیار بهینه‌تری به انجام برساند.

ثمره‌ی امکانات پیشرفته‌ی این معماری و تاثیر آن در اجرای بازی‌ها را می‌توان در لاین RTX مشاهده کرد. این سری از کارت گرافیک‌ها که در رده‌ی متوسط تا بالا رده عرضه می‌شوند از ویژگی‌هایی چون یادگیری عمیق، رهگیری پرتو و هوش مصنوعی در ایجاد و نمایش جلوه‌های بصری بهره می‌برند.

در مقابل GTX یک انتخاب مقرون بصرفه‌تر و ارزان قیمت‌تر برای کاربران عادی‌تر است. این سری کارت گرافیک‌ها با وجود استفاده از معماری تورینگ، فاقد برخی تکنولوژی‌های منتسب به این معماری و امکانات پیشرفته‌تر سری‌های جدیدتر است و در نتیجه قیمت کمتری نیز دارند.

کارت گرافیک Ti با هسته های CUDA

CUDA  یک رابط برنامه نویسی است که به نرم افزار اجازه می دهد تا از انواع خاصی از GPU برای پردازش یا هدف کلی استفاده کند. تعداد هسته های کودا در کارت گرافیک رابطه مستقیمی با سرعت و قدرت پردازشی آن دارد، با این توصیف می توان گفت کارت هایی که هسته های کودا بیشتری دارند از قدرت اجرا و پردازش بیشتری نیز برخوردار هستند. با مقایسه دو مدل کارت گرافیک RTX 3080 Ti و نسخه معمولی آن یعنی RTX 3080 از نظر تعداد هسته های کودا این موضوع را بیشتر درک خواهیم کرد.


بهترین کارت گرافیک Ti کدام مدل است؟

در حال حاضر می‌توان کارت RTX 3080 Ti را قدرتمندترین کارت گرافیک Ti بازار دانست. تنها مدل‌های قدرتمندتر از این کارت، دو کارت RTX 3090 و RX 6900 XT هستند که قیمت پایه بسیار بالاتری نسبت به RTX 3080 Ti دارند و در بازی‌های مختلف عملکرد چندان بهتری هم از این مدل ارائه نمی‌کنند.

حافظه کارت گرافیک Ti بیشتر است یا معمولی؟

کارت گرافیک Ti از نظر حافظه نیز با نسخه معمولی متفاوت است که در برخی مدل ها همچون RTX 3080 Ti حافظه گرافیکی بیشتری دارد. کارت گرافیک RTX 3080 Ti دارای حافظه ۱۲ گیگابایت است اما در مقابل مدل پایه آن از حافظه ۱۰ گیگابایت بهره می برد. با این توصیف می توان گفت که این مدل علاوه بر تعداد هسته های کودا، دارای حافظه بیشتر با پهنای باند گسترده تر نیز است و از آن می توان به عنوان بهترین کارت گرافیک گیمینگ یاد کرد. این ویژگی برای تمامی مدل های کارت گرافیک انویدیا یکسان نیست، به عنوان مثال RTX 3070 Ti تفاوت چندانی با نسخه معمولی آن ندارد و کارت گرافیک RTX 3060 Ti نیز از حافظه کمتری نسبت به نسخه معمولی برخوردار است. اگر از لحاظ بودجه خرید کامپیوتر با محدودیت مواجه نیستید، بهتر است مدل‌ Ti کارت گرافیک مد نظر خود را انتخاب کنید تا حداکثر توان پردازشی مدل کارت گرافیک خود را دریافت کنید.

اچ استوک بزرگترین فروشگاه کامپیوتری ایران تنها شرکت فروش قطعات کامپیوتری استوک با یک هفته مهلت تست و تعویض به شما این امکان را میدهد تا در کنار خرید جنس استوک و کم قیمت اطمینان خاطر نیز داشته باشید تا در صورت بروز مشکلات جنس تعویض و جنس سالم به شما تحویل داده شود.

بهترین کارت گرافیک Ti کدام مدل است؟

در حال حاضر می‌توان کارت RTX 3080 Ti را قدرتمندترین کارت گرافیک Ti بازار دانست. تنها مدل‌های قدرتمندتر از این کارت، دو کارت RTX 3090 و RX 6900 XT هستند.

RTX چیست؟

یکی از سری محصولات جدیدتر جی‌فورس است. کارت‌های RTX به صورت خاص به منظور پشتیبانی از فناوری رهگیری پرتو یا ری تریسینگ (Ray Tracing) معرفی شدند.