تفاوت پرینتر جوهر افشان با لیزری
تفاوت پرینتر جوهر افشان با لیزری

برای هر کاربری، قبل از خرید پرینتر برای محل کار یا خانه، اولین سوالی که پیش می آید این است که پرینتر لیزری بخریم یا جوهرافشان؟ که اچ استوک در اینجا سعی میکند تفاوت پرینتر جوهر افشان با لیزری را برایتان مشخص کند تا خرید راحت تری داشته باشید .از گزینه­ های انتخاب مناسب و صحیح، مدل و نوع کاربری پرینتر با توجه به نیاز شما است. فاکتورهای دیگری نظیر قیمت و کیفیت نیز بر روی انتخاب شما تاثیر گذار میباشد.

در خصوص هزینه, لازم است بدانید چاپگرهای لیزری نسبت به چاپگرهای جوهر افشان به طور معمول گران تر هستند، اما قادر به چاپ حجم بالایی از اسناد هستند. اما اگر بر اساس قیمت خریداری می ‌کنید، بنابراین انتخاب بین پرینتر لیزری و جوهر افشان بسیار ساده است.

ویژگی های چاپگر جوهر افشان

در معرفی کلی این چاپگر باید بگوییم تقریبا تمامی چاپگرهای جوهرافشان رنگی، امکانات یکسانی را ارائه میدهند، که هدف اصلی آن چاپ تصاویر رنگی است و مناسب چاپ متون نیستند. در مدل های دیگر این دستگاه که به صورت تک رنگ ( سیاه و سفید) هستند در چاپ اسناد و تصاویر برای مصارف خانگی و اداری کوچک مورد استفاده قرار میگیرند.

ویژگی های چاپگر لیزری

چاپگرهای نوع لیزری قابلیت های متنوعی دارند که بر این اساس به انواع مختلفی دسته بندی شده اند، که شامل رنگی و سیاه و سفید میشود. این نوع چاپگرها برای چاپ صفحات نیاز به تونر دارند که به نوع دستگاهی که استفاده میکنید متفاوت است. در مدل های رنگی تونر مشکی، قرمز، آبی و زرد که از رنگ های اصلی بوده استفاده میشود، اما در مدل سیاه و سفید تنها تونر مشکی قابل استفاده میباشد. اگر بخواهیم از نظر کاربری نیز آن را تحلیل کنیم، باید بگوییم به سه دسته تک کاره، سه کاره و چهار کاره تقسیم میشوند.

مزایا و معایب پرینتر جوهرافشان

مزایا

 • چاپگرهای جوهرافشان از لحاظ فیزیکی نسبت به لیزری کوچک تر هستند و از این رو فضای کمی از محیط و میز کاری شما را اشغال خواهد کرد. این مزیت آن را برای هر نوع کاربری اعم از خانگی و اداری مناسب کرده است. بنابراین نگهداری از آنها نیز ساده تر است.
 • قابلیت چاپ بر روی انواع مختلفی از کاغذها نظیر کاغذ گلاسه، هنری، براق، مات، پارچه ای و … را دارد و برای چاپ های سنگین و پیچیده تصاویر و اشکال گرافیکی بسیار مناسب هستند.
 • در ترکیب رنگها بسیار خوب عمل میکند و تصاویر با رنگ های واقعی و زنده به چاپ میرسند. ( این مزیت در خصوص پرینترهای جوهرافشان رنگی صدق میکند)
 • پرینترهای جوهر افشان از نظر هزینه مواد مصرفی ( جوهر) بسیار پایین هستند، و به راحتی در بازار قابل دسترس میباشند.

معایب

 • اگر روزانه میزان زیادی صفحه را برای چاپ دارید؛ چاپگرهای جوهر افشان اصلا مناسب این کار نیستند؛ به دلیل اینکه عملکرد و سرعت پایین تری نسبت به مدل های لیزری دارند.
 • به دلیل استفاده از جوهر، هنگامی که در معرض رطوبت، نور خورشید و استفاده روزمره قرار ‎گیرند، ممکن است تصویر تغییر رنگ و حالت دهد.

مزایا و معایب پرینتر لیزری

مزایا

 • با پرینترهای لیزری امکان چاپ هزازان صفحه را در ماه خواهید داشت و از این رو برای مصارف اداری و سازمانی سنگین بسیار کاربردی میباشد.
 • از نظر سرعت بسیار خوب عمل میکنند و میتواند در زمان کاربر صرفه جویی کند.
 • متون با مشکی عمیق چاپ میشوند که نشان از کیفیت چاپ بالای آن است.

معایب

 • پرینترهای لیزری عموما در ابعاد بزرگ و سنگین هستند، به خصوص مدل های چند کاره که جای بسیار زیادی از محیط را اشغال میکنند و به این دلیل به صورت ایستاده بر روی زمین قرا میگیرند.
 • با هر کاغذی به خصوص کاغذهای مخصوص عکس، سازگار نیستند.
 • پرینترهای لیزری نوع رنگی، تصاویر و اشکال گرافیکی را نیز چاپ میکنند، اما قابل مقایسه با پرینتر‌های جوهرافشان نیستند و کیفیت آن را ندارند.

چاپگر لیزری چیست و چگونه کار می‌کند؟

پروسه چاپ در پرینتر‌های لیزری به وسیله درام و تونر انجام می‌گیرد. کارتریج درام را می‌چرخاند و آن را تمیز کرده و داغ می‌کند، همزمان با این پروسه لیزر نیز روی این قطعه می‌تابد و قسمت‌هایی از این قطعه دارای بار الکتریکی می‌شود، ذرات تونر نیز که خود دارای بار بودند، با چرخش درام جذب نقاط مخالف شده و سپس متون را روی کاغذ منتقل می‌کنند.

کارتریج‌های لیزری به صورت پودری فشرده شده از جنس پلی استر هستند. پلاستیکی که در پلی استر وجود دارد، الکتریسیته را در خود نگه داشته و باعث جذب بار منفی می‌شود. درام یکی از بخش‌های کارتریج تونر است و نقشی اساسی را در کارکرد پرینتر لیزری ایفا می‌کند. این قطعه به شکل میله استوانه‌ای آبی رنگ بوده و وظیفه آن انتقال متون و تصویر روی کاغذ است

تفاوت پرینتر جوهر افشان با لیزری

پرینتر جوهر افشان چیست وچگونه کار می کند؟

در پرینترهای جوهرافشان که از نامشان به‌خوبی پیداست، با استفاده از کارتریج جوهری و با پاشیدن قطرات ریز جوهر روی کاغذ، پروسه چاپ را انجام می‌دهند. پاشیدن این قطرات بسیار ریز از طریق نازل‌های بسیار کوچکی که درون پرینتر قرار دارد انجام می‌شود

تفاوت پرینتر جوهر افشان با لیزری

تفاوت عملکرد چاپگرهای لیزری و جوهرافشان

رابطه عمیقی بین عملکرد این دو نوع از پرینتر و نوع کاربری شما وجود دارد. اگر بیشتر به دنبال پرینت رنگی عکس هستید، پرینتر جوهرافشان(کانن) به خصوص در پرینت با رزولوشن بالای عکس، گزینه بهتری برای شما خواهد بود، و در مقابل پرینتر لیزری برای چاپ متون سیاه و سفید انتخاب بهتری است. البته عملکرد و کیفیت پرینترهای لیزری رنگی در طول سال های گذشته پیشرفت زیادی داشته است ، اما هنوز برتری با پرینتر جوهرافشان است.

نکته دیگر در رابطه با تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان، تعداد پرینت و سرعت پرینت است. پرینترهای لیزری قابلیت پرینت تعداد بیشتری برگه را با یک شارژ کارتریج دارند. این در حالی است در پرینترهای جوهرافشان رایج، شما خیلی زود مجبور به شارژ مجدد کارتریج (یا در عمل تعویض) آن خواهید شد. سرعت پرینت در پرینتر لیزری نیز بسیار بالاتر از چاپگرهای جوهرافشان است.

سرعت چاپ در پرینتر لیزری و جوهرافشان

 • پرینتر لیزری: این نوع پرینتر را مخصوص کسب و کارهایی طراحی کرده‌اند که در روز نیازمند پرینت با حجم بالا هستند. به همین دلیل هم سرعت پرینت در آن‌ها بسیار بالا است. سرعت چاپ این نوع چاپگر، ۱۵ الی ۱۰۰ صفحه در دقیقه است.
 • پرینتر جوهرافشان: چاپگرهای جوهرافشان، از سرعت پرینت کمتری برخوردار بوده و اغلب با توجه به سرعت کمی که دارند، برای مصارف خانگی یا مجموعه‌های کوچک مناسب‌اند. این نوع چاپگر، در هر یک دقیقه، ۱۶ بار کار پرینت انجام می‌دهد.
 • نتیجه : اگر به دنبال یک پرینتر با سرعت چاپ بالا برای اسناد و مدارک هستید پرینترهای لیزری بهترین انتخاب هستند. پرینترهای جوهر افشان به دلیل چاپ با کیفیت عکس ها از سرعت کمتری نسبت به پرینترهای لیزری برخوردار هستند. 

پرینتر لیزری بهتر کار می‌کند یا پرینتر جوهری؟

اگر پرینتر را برای مصرف خانگی خود می‌خواهید و قرار نیست به طور مداوم از آن استفاده کنید یک چاپگرجوهری با قیمت مناسب تهیه کنیداگر برای استفاده در دفاتر اداری و شرکت‌ها می خواهید چاپگرهای لیزری بسیار مناسب هستند و می‌توانند مقادیر زیادی اسناد رنگی یا غیررنگی را چاپ کنند و از سرعت چاپ بالایی برخوردار هستند.

پرینترهای زیر، نمونه‌هایی از بهترین چاپگرهای لیزری هستند:

 • پرینتر لیزری اچ پی مدل Pro M۱۲w
 • پرینتر لیزری اچ پی مدل Pro M۴۰۲n
 • پرینتر لیزری اچ پی مدل Pro MFP M۱۲۵a
 • پرینتر لیزری اچ پی مدل Pro MFP M۱۲۵a

تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست: نوع کارتریج

کارتریج منبع تامین رنگ در پرینتر است و فرایند چاپ بدون آن انجام نمی‌شود. مهمترین مورد در اینکه تفاوت بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری چیست، همین قسمت است. مهم‌ترین تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهرافشان در نوع کارتریج آنهاست.

کارتریج برحسب نوع پرینتر به ۲ گروه تقسیم می‌شود:

 1. کارتریج تونر: این کارتریج که برای بهترین پرینترهای لیزری خانگی به‌کار می‌رود، پودری بسیار فشرده و ساخته شده از پلی استر است.
 2. کارتریج جوهری: این کارتریج مناسب بهترین پرینترهای جوهر افشان است، که به ۲ گروه کارتریج دای و کارتریج پیگمنت تقسیم می‌شود. بیشتر از ۹۵ درصد کارتریج دای از آب تشکیل شده است، به همین خاطر قیمت پایینی داشته و در برابر رطوبت و نور ماندگاری بالایی ندارد. کارتریج پیگمنت تصاویر و متون را با کیفیت بالایی چاپ می‌کند و در برابر نور و رطوبت مقاوم است، اما سریعا خشک می‌شود.
تفاوت پرینتر جوهر افشان با لیزری

پشتیبانی از انواع کاغذ در مقایسه تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان

پشتیبانی از انواع کاغذ، یک مورد دیگر از تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان است. در پرینترهای جوهرافشان امکان استفاده از انواع مختلفی کاغذ مانند گلاسه، کاغذ عکس، کاغذ معمولی و … وجود دارد. کیفیت چاپ عکس در کاغذهای فتوگلاسه و عکس می تواند تا حد چشمگیری افزایش پیدا کند. این در حالی است که در پرینترهای لیزری محدودیت زیادی به خصوص در رابطه با کاغذ، چاپ محتوی گرافیکی و  دقت در پیش پای شما قرار می گیرد.پرینترهای جوهر افشان به دلیل استفاده از جوهر قابلیت چاپ روی انواع کاغذهای ضخیم و گلاسه را دارند. به این معنی که شما با چاپگرهای جوهرافشان می توانید یک عکس با کیفیت بسیار بالا روی کاغذ گلاسه ضخیم چاپ کنید. اما در پرینترهای لیزری نسبتا محدودیت بیشتری برای استفاده کاغذ وجود دارد و روی هر کاغذ با هر ضخامتی قابل چاپ نیستند.

تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان در فناوری چاپ

در پرینترهای جوهر افشان، از اسپری رنگ بر روی برگه کاغذ و در پرینترهای لیزری، از ذوب پودر تونر بر روی برگه کاغذ برای چاپ استفاده می شود. همین تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان منشاء بسیاری از تفاوت های دیگر بین این دو نوع از پرینتر است. حرارت نقش مهمی در پرینترهای لیزری دارد و به همین دلیل مصرف برق در این پرینترها نسبت به پرینترهای جوهرافشان با فناوری مبتنی بر آب، بیشتر است. از طرف دیگر، ماندگاری تونر بیشتر از کارتریج های رنگ جوهر افشان است که نقش موثری در هزینه های شما خواهد داشت.

پرینتر‌های جوهرافشان برای چاپ تصاویر و اشکال گرافیکی بسیار مناسب هستند ولی وقتی صحبت از چاپ سیاه و سفید صفحات متنی است، پرینترهای لیزری بهترین گزینه شما است.

در ابعاد چاپ نرمال، کیفیت متن چاپ شده در هر دو پرینتر لیزری و جوهرافشان یکی است. اما در هر صورت نیاز به چاپ فونت در سایز کوچکتر ، پرینتر لیزری بهتر از جوهرافشان عمل می‌کنند.

رزولوشن پرینتر لیزری و جوهرافشان

ابتدا باید بگوییم که رزولوشن یا وضوح پرینت، نشان دهنده کیفیت پرینت میباشد. این مقیاس را با نقطه بر اینچ محاسبه می‌کنند. یعنی هرچه در یک اینچ، نقاط بیشتری وجود داشته باشد، کیفیت پرینت بهتر است.

شاید شما هم مانند عامه مردم براین باور باشید که چاپگرهای جوهرافشان برای پرینت رنگی و چاپگرهای لیزری برای پرینت سفید و سیاه، بهترین رزولوشن چاپ را دارند.

البته تا چند سال پیش این باور درست هم بود، اما با پیشرفت تکنولوژی، اکنون پرینترهای لیزری فوق‌العاده‌ای توسط برند اچ پی تولید شده‌اند که اگرچه لیزری هستند، اما رزولوشن پرینت بسیار بالا و حتی در حد پرینترهای جوهرافشان دارند.

بالاترین وضوع پرینت ۱۲۰۰ dpi در ۱۲۰۰ dpi است. بنابراین در هنگام خرید هرکدام از این پرینترها، به عدد رزولوشن چاپ دقت کنید

پرینتر تک رنگ

حتما تا به حال نام پرینترهای تک رنگ را شنیده‌اید شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا نوع خاصی از پرینتر هستند و یا از نوع پرینتر لیزری یا جوهرافشان محسوب میشوند. پرینترهای تک رنگ، به پرینترهایی گفته می‌شوند که فقط سیاه و سفید چاپ می‌کنند. این چاپگرها فقط یک کارتریج مشکی نیاز دارند.

تفاوت پرینتر جوهر افشان با لیزری


ویژگی های چاپگر جوهر افشان چیست ؟

هدف اصلی این پرینتر چاپ تصاویر رنگی است و مناسب چاپ متون نیست. در مدل های دیگر این دستگاه که به صورت تک رنگ ( سیاه و سفید) هستند در چاپ اسناد و تصاویر برای مصارف خانگی و اداری کوچک مورد استفاده قرار میگیرند.

ویژگی های چاپگر لیزری چیست ؟

این نوع چاپگرها برای چاپ صفحات نیاز به تونر دارند که به نوع دستگاهی که استفاده میکنید متفاوت است.

پرینتر لیزری بهتر کار می‌کند یا پرینتر جوهری؟

اگر پرینتر را برای مصرف خانگی خود می‌خواهید و قرار نیست به طور مداوم از آن استفاده کنید یک چاپگرجوهری با قیمت مناسب تهیه کنیداگر برای استفاده در دفاتر اداری و شرکت‌ها می خواهید چاپگرهای لیزری بسیار مناسب هستند و می‌توانند مقادیر زیادی اسناد رنگی یا غیررنگی را چاپ کنند و از سرعت چاپ بالایی برخوردار هستند.

اچ استوک بزرگترین فروشگاه کامپیوتری ایران و تنها شرکت فروش قطعات کامپیوتری استوک با یک هفته مهلت تست و تعویض به شما این امکان را میدهد تا در کنار خرید جنس استوک و کم قیمت اطمینان خاطر نیز داشته باشید تا در صورت بروز مشکلات جنس تعویض و جنس سالم به شما تحویل داده شود.

اچ استوک برای راحتی بیشتر شما محصولات مورد نیازتان را دسته بندی کرده است. برای خرید سیستم به قسمت خرید مینی کیس استوک وبرای خریدسیستم پرتابل به قسمت خرید لپ تاپ استوک بروید