تکنولوژی HPE OneView
تکنولوژی HPE OneView

تکنولوژی HPE OneView چیست؟
تکنولوژی HPE OneView، یکی از جدیدترین و مهم‌ترین ابزارهای مدیریت سرور و تجهیزات زیرساختی در دنیای فناوری اطلاعات است.

این ابزار قدرتمند توسط شرکت HPE (هویلت پکارد اینترپرایز) توسعه داده شده و به مدیران سیستم امکان می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن، منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سرورها و تجهیزات خود را مدیریت کنند.

در این مقاله، با معرفی و راهنمای استفاده از تکنولوژی HPE OneView برای مدیریت و نظارت بر روی سرور hp آشنا خواهید شد.

تکنولوژی HPE OneView

معرفی تکنولوژی HPE OneView

بعد از گذشت ۴ سال متوالی شرکت هیولت پاکارد در سال ۲۰۱۳ موفق به عرضه پلتفرم مدیریتی OnewView برای BLADE و ProLiant نسل ۷ و ۸ شد.

به کمک این نرم‌افزار عملیات مدیریت دیتاسنتر‌ها بسیار سریع تر و آسان تر شد و به همین خاطر توانست حجم فروش بالایی را به خود اختصاص دهد،چرا که خرید سرور hp نسبت به سایر برندهای موجود در بازار به کمک این تکنولوژی منطقی تر است.

تکنولوژی HPE OneView یکی از مهم‌ترین ابزارهای مدیریتی برای تجهیزات سروری است. این ابزار امکان مدیریت همه جنبه‌های سرورها، از نصب تا پیکربندی و حتی مانیتورینگ عملکرد آن‌ها را فراهم می‌کند.

با استفاده از HPE OneView، مدیران سیستم می‌توانند به بهترین شکل ممکن منابع خود را بهره‌برداری کنند.

در ساده ترین حالت ممکن میتوان گفت که نرم افزار HPE OneView یک نرم‌افزار مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات بوده که کاملاً خودکار و اتوماتیک محاسبات،ذخیره‌سازی و عملیات شبکه را انجام می‌دهد.

مزایای استفاده از HPE OneView

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های تکنولوژی HPE OneView، امکان مدیریت سرورها، ذخیره‌سازی و شبکه در فضای ابری و مجازی‌سازی است.

این توانایی به مدیران فناوری اطلاعات اجازه می‌دهد تا زیرساخت‌های مخصوص خود را در مراکز داده خود طراحی کنند. این تکنولوژی دارای ویژگی‌های متعددی است که به آن‌ها امکانات متنوعی را فراهم می‌کند.این امکانات عبارتند از:

پشتیبانی، مدیریت و اتصال از راه دور

HPE OneView به شما امکان می‌دهد تا از راه دور سرورها و تجهیزات خود را مدیریت کرده و اتصال به آن‌ها برقرار کنید. این امکان حیاتی برای مدیریت از دور و ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر است.

راه‌اندازی کنسول وب و پارتیشن‌های جداگانه

تکنولوژی HPE OneView دارای کنسول وبی است که به شما این امکان را می‌دهد که پارتیشن‌های جداگانه را در سرورهای HPE راه‌اندازی کنید. این ابزار به شما امکان می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن منابع خود را تخصیص دهید.

پشتیبانی از Firmware در سرورهای مختلف

HPE OneView توانایی پشتیبانی از Firmware را در سرورهای مدل‌های مختلف از جمله DL، BL، Synergy و Superdome Flex 280 دارا می‌باشد. این امکان به شما امکان به‌روزرسانی سرورها را می‌دهد.

اندازه‌گیری قدرت، حرارت و نمایش سرعت فن خنک‌کننده

HPE OneView به شما امکان می‌دهد تا قدرت مصرفی، حرارت تولیدی و سرعت فن‌های خنک‌کننده را اندازه‌گیری کنید. این اطلاعات حیاتی برای مدیریت بهره‌وری و ایمنی سیستم هستند.

پشتیبانی از پورت re-mapping

این تکنولوژی امکان پشتیبانی از پورت re-mapping را فراهم می‌کند که به شما این امکان را می‌دهد تا ارتباط بین HPE OneView و iLO را به بهترین شکل ممکن برقرار کنید.

پشتیبانی از ذخیره‌سازهای HPE Alletra

HPE OneView همچنین از ذخیره‌سازهای HPE Alletra 6000-9000 پشتیبانی می‌کند و این امکان را فراهم می‌سازد تا ذخیره‌سازهای SAN، SDS و DAS را مدیریت کنید.

مانیتور کردن کیفیت و حالت سلامت قطعات سرور

تکنولوژی HPE OneView به شما این امکان را می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن کیفیت و حالت سلامت قطعات اصلی و جانبی سرورها را مانیتور کنید و از خرابی‌های احتمالی آگاه شوید.

پشتیبانی از به‌روزرسانی سیستم‌عامل و درایورها

HPE OneView به شما این امکان را می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن سیستم‌عامل و درایورهای سرورهای خود را به‌روزرسانی کنید. این امکان به شما اطمینان می‌دهد که سیستم شما به بهترین عملکرد خود دست پیدا کند.

ثبت هشدارهای گمشده در زمان قطع ارتباط

HPE OneView به شما این امکان را می‌دهد تا هشدارهای گمشده را در صورت قطع ارتباط با سرورها ثبت کنید. این اطلاعات به شما در پیشگیری از مشکلات ناگهانی کمک می‌کند.

ذخیره‌ی کلیه اطلاعات پیکربندی سرورها

تکنولوژی HPE OneView تمام اطلاعات مرتبط با پیکربندی سرورها را ذخیره می‌کند. این امکان به شما این اطمینان را می‌دهد که تاریخچه پیکربندی‌ها به درستی نگهداری می‌شود.

کاهش هزینه‌های IT

با استفاده از HPE OneView، شما می‌توانید هزینه‌های IT را به‌دلیل ارائه راهکارهای سریع‌تر در سرورها به شدت کاهش دهید. این ابزار امکان مدیریت سرورها را بهبود می‌بخشد و به بهره‌وری بیشتر کمک می‌کند.

داشبورد جهانی

HPE OneView دارای داشبورد جهانی است که به شما این امکان را می‌دهد تا اطلاعات هزاران سرور HPE را در مراکز داده مختلف ذخیره کنید. این داشبورد قدرتمند به شما دیدگاهی جامع بر روی تمامی سرورهایتان ارائه می‌دهد.

ابزار مدیریت یکپارچه

HPE OneView دارای ابزار مدیریت یکپارچه‌ای است که به شما این امکان را می‌دهد تا تمام فعالیت‌های مرتبط با سرورهایتان را در یک نمای واحد مدیریت کنید.

کاهش خطاهای انسانی

تکنولوژی HPE OneView با داشتن ابزارهای اتوماسیون خودکار، به شما این امکان را می‌دهد تا خطاهای انسانی را به حداقل برسانید. این ابزارها به شما در پیکربندی و مدیریت سیستم‌ها به بهترین شکل ممکن کمک می‌کنند.

امنیت بالا

HPE OneView از بالاترین پروتکل‌های امنیتی پشتیبانی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا از دسترسی غیرمجاز به منابع مدیریت سیستم جلوگیری کنید.

پشتیبانی از RESTful API

این تکنولوژی امکان اتصال به سیستم‌ها و ابزارهای دیگر را از طریق RESTful API فراهم می‌کند. این امکان به شما این امکان را می‌دهد تا از تعامل بین ابزارهای مختلف بهره‌برداری کنید.

ابزارهای توسعه نرم‌افزار

HPE OneView دارای کیت‌های توسعه نرم‌افزار و کتابخانه‌های Windows PowerShell و Python است که به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد ابزارهای سفارشی را می‌دهد.

ادغام با سایر ابزارهای مدیریت

HPE OneView به راحتی با سایر ابزارهای مدیریت همگرا ادغام می‌شود، از جمله محصولات VMware، Microsoft و Red Hat. این امکان به شما این امکان را می‌دهد تا تمامی فعالیت‌های مدیریتی خود را در یک نمای واحد انجام دهید.

نحوه استفاده از HPE OneView

برای استفاده از تکنولوژی HPE OneView، شما باید ابتدا نرم‌افزار مرتبط را از وب‌سایت HPE دانلود و نصب کنید. سپس با استفاده از راهنمای نصب، تجهیزات سروری خود را به سیستم متصل کنید.

پس از نصب و راه‌اندازی، وارد رابط کاربری HPE OneView شوید. این رابط کاربری بسیار ساده و کارآمدی دارد که به شما امکان می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن تجهیزات خود را مدیریت کنید. از اینجا، شما می‌توانید نصب، پیکربندی، و مانیتورینگ سرورها و تجهیزات خود را انجام دهید.

تکنولوژی HPE OneView به ۲ صورت نسخه استاندارد رایگان و نسخه پیشرفته پولی در دسترس است.

نسخه استاندارد دارای توابع موجودی، نظارت بر سلامت، هشدار و گزارش دهی برای سرورهای BLADE و ProLiant DL نسل ۶ تا ۱۰ بوده اما از نسخه مجازی سازی پشتیبانی نمی‌کند و آپشن بهروزرسانی در آن فعال نیست.

اما نسخه پیشرفته یا همان Advanced آن دارای تمامی ویژگی‌های نسخه استاندارد به همراه مجازی سازی سرورهای نسل ۸ و ۹ همراه با پشتیبانی ۲۴ ساعته و به‌روزرسانی و دسترسی به تمامی آموزش‌های آن می‌باشد.

آموزش نصب HPE OneView

آموزش نصب تکنولوژی HPE Onview به این صورت است که ابتدا پیش نیازهای مربوط به نصب را فراهم کنید، این پیش نیازها عبارتند از :

 • VMware vSphere 5
 • پردازنده‌های Proliant نسل G7 به بالا
 • ۲ تا چهار CPU مجازی با ظرفیت ۲ گیگاهرتز یا بیشتر
 • ۱۰ تا ۱۶ گیگابایت RAM
 • ۱۶۰ گیگابایت حافظه خالی
 • HP Virtual Connect – ۳.۱۵
 • HP Onboard Administrator -3 .0
 • HP iLO 3 – ۱.۲ یا HP iLO 4 – ۱.۰۱
 1. ابتدا به صفحه تکنولوژی HPE OneView رفته و آنرا دانلود نمایید.
 2. سپس باید تنظیمات شبکه را با محیط سرور تنظیم کرده و ماشین مجازی خود را روشن کنید.
 3. بعد از روشن کردن برنامه Virtual machine باید صبر کنید تا باز شود و در نهایت روی گزینه Agree کلیک نمایید.
 4. سپس در صفحه بعدی باید روی Ok کلیک کنید.
 5. شما به صفحه‌ای منتقل می‌شوید که باید نام کاربری که Administrator است را وارد کرده و در بخش پسورد از Admin استفاده کنید و در نهایت Login را بزنید.
 6. بعد از وارد شدن برای اولین بار به HPE OneView برنامه از شما میخواد تا رمز پیش‌فرض را تغییر دهید.

پیکربندی و کانفیگ اولیه HPE OneView

بعد از نصب باید اقدام به پیکربندی و کانفیگ اولیه HPE OneView نمایید که به صورت مراحل زیر انجام می‌شود.

ابتدا باید یک نام FQDN برای تکنولوژی HPE OneView انتخاب کنید.

پیکربندی و کانفیگ اولیه HPE OneView

حالا نوبت وارد کردن DHCP IP به صورت دستی است.

پیکربندی و کانفیگ اولیه HPE OneView

در مرحله بعدی شما باید به صورت دستی اقدام به وارد کردن Perferred DNS و alternate DNS نمایید.

پیکربندی و کانفیگ اولیه HPE OneView

حالا باید IPv6 خود را پیکربندی کنید.

پیکربندی و کانفیگ اولیه HPE OneView

بعد از پیکربندی IPv6 باید تنظیمات زمان و زبان مورد نظر خود را در بخش Time and Language انجام دهید، به شما توصیه می‌کنیم که این تنظیمات را بر اساس تنظیمات VM اعمال نمایید تا مشکلی بعدا پیش نیاید.

پیکربندی و کانفیگ اولیه HPE OneView

حالا نوبت به تنظیمات زبان رسیده شما میتوانید از لیست تنظیمات زبان مد نظر خود را انتخاب کرده یا به صورت پیش‌فرض از زبان English استفاده کنید.

پیکربندی و کانفیگ اولیه HPE OneView

بعد از اعمال تنظیمات روی ok کلیک کرده و منتظر باشید تا پیکربندی و کانفیگ HPE Oneview به اتمام برسد.

پیکربندی و کانفیگ اولیه HPE OneView

بعد از اتمام پیکربندی و ذخیره شدن آن حالا از طریق مرورگر موجود در سرور وارد برنمه HPE OneView شده و نام کاربری و رمز خود را وارد کنید و از برنامه بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

نتیجه گیری

با استفاده از تکنولوژی HPE OneView، مدیران سیستم می‌توانند به بهترین شکل ممکن منابع سروری خود را مدیریت کرده و بهره‌وری سیستم خود را افزایش دهند. این ابزار قدرتمند باعث سادگی و کارآیی در مدیریت تجهیزات سرور برای مدیران می‌شود.

پرسش های متداول در مورد تکنولوژی HPE OneView:

HPE OneView چیست و چه کارهایی انجام می‌دهد؟

HPE OneView یک ابزار مدیریتی برای سرورها، ذخیره‌سازی، و شبکه در مراکز داده است. این تکنولوژی به مدیران امکان می‌دهد تا منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سرورها و تجهیزات خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند.

چه مزایا و امکاناتی با استفاده از HPE OneView داریم؟

HPE OneView دارای امکاناتی مانند مدیریت از راه دور، پشتیبانی از Firmware، اندازه‌گیری قدرت و حرارت، مدیریت اتصالات و پورت‌ها، مانیتورینگ سلامت قطعات سرور، به‌روزرسانی سیستم‌عامل و درایورها، ابزارهای اتوماسیون، امنیت بالا، و ابزارهای توسعه نرم‌افزاری را فراهم می‌کند.

آیا HPE OneView با سرورهای مختلف سازگار است؟

بله، HPE OneView با سرورهای مختلف از جمله DL، BL، Synergy و Superdome Flex 280 سازگاری دارد.

آیا HPE OneView از ابزارهای اتوماسیون خودکار پشتیبانی می‌کند؟

بله، HPE OneView ابزارهای اتوماسیون خودکار را داراست و به شما امکان می‌دهد تا خطاهای انسانی را به حداقل برسانید.

آیا HPE OneView امکان اتصال به سایر ابزارهای مدیریتی همگرا را داراست؟

بله، HPE OneView به راحتی با سایر ابزارهای مدیریت همگرا مانند محصولات VMware، Microsoft، و Red Hat ادغام می‌شود.

آیا HPE OneView دارای امکانات امنیتی مطلوبی برای مدیریت سیستم‌ها است؟

بله، HPE OneView از بالاترین پروتکل‌های امنیتی پشتیبانی می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا از دسترسی غیرمجاز به منابع مدیریت سیستم جلوگیری کنید.

چگونه می‌توانم HPE OneView را نصب کرده و تنظیمات اولیه را انجام دهم؟

برای نصب و راه‌اندازی HPE OneView، شما باید نرم‌افزار مرتبط را از وب‌سایت HPE دانلود کرده و به دقت راهندازی کنید. مراحل نصب و راه‌اندازی در راهنمای نصب ارائه شده توسط HPE آمده است.

آیا HPE OneView از سیستم‌های ذخیره‌سازی HPE Alletra پشتیبانی می‌کند؟

بله، HPE OneView از سیستم‌های ذخیره‌سازی HPE Alletra 6000-9000 پشتیبانی می‌کند و این امکان را فراهم می‌سازد تا ذخیره‌سازهای SAN، SDS و DAS را مدیریت کنید.

چگونه می‌توانم از HPE OneView برای مانیتور کردن عملکرد سرورها استفاده کنم؟

HPE OneView به شما امکان می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن کیفیت و حالت سلامت قطعات اصلی و جانبی سرورها را مانیتور کنید. برای این کار، شما می‌توانید به رابط کاربری HPE OneView متصل شوید و از ابزارهای مانیتورینگ موجود در آن استفاده کنید.

چگونه می‌توانم از HPE OneView برای به‌روزرسانی سیستم‌عامل و درایورها استفاده کنم؟

HPE OneView به شما این امکان را می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن سیستم‌عامل و درایورهای سرورهای خود را به‌روزرسانی کنید.