تفاوت های سرورهای اچ پی نسل 10 و 11
تفاوت های سرورهای اچ پی نسل ۱۰ و ۱۱

تفاوت های سرورهای اچ پی نسل ۱۰ و ۱۱ از مواردی است که قصد داریم در این مقاله به صورت دقیق و فنی مورد بررسی قرار دهیم.

مقایسه سرورهای اچ پی G10 و G11

برای مقایسه دقیق سرورهای اچ پی G10 و G11 نیاز به دانش مشخصات فنی و قابلیت‌های مدیریتی هریک از آنها است. در ادامه به معرفی و بررسی تفاوت‌های سخت افزاری و نرم افزاری این دو نسل از سرور hp می‌پردازیم.

مشخصاتG10G11
پردازنده قابل پشتیبانیIntel Xeon Scalable Processors & 2nd Generation Intel Xeon Scalable Processors up to 28 cores۴th Gen Intel Xeon Scalable Processors up to 60 cores

نوع مموری قابل پشتیبانیHPE DDR4 Smart Memory
Registered (RDIMM), Load Reduced (LRDIMM)
HPE DDR5 Smart Memory
Registered (RDIMM)
کانفیگ کانال های مموری۶ channels per processor, 2 DIMMs per channel۸ channels per processor, 2 DIMMs per channel
PCIePCIe 3.0 up to 48 LanesPCIe 5.0 up to 80 Lanes
پشتیبانی از درایوهای NVMeUp to 20 NVMe Drives With Capable Riser and Boot from NVMe in UEFI ModeUp to 24 NVMe Drives and Boot from NVMe in UEFI Mode
پاورهای قابل پشتیبانی۵۰۰W/800W/1600W۸۰۰W/1000W/1600W/1800-2200W
coolingAirAir, Liquid Cooling
نسخه ILOILO 5ILO 6

تفاوت های پردازنده‌های سرورهای G10 و G11

سرورهای G10 از پردازنده‌های نسل اول و دوم Intel Xeon Scalable استفاده‌ می‌کنند و این در حالی است که سرور های G11 از پردازنده‌های نسل چهارم Intel Xeon Scalable پشتیبانی می‌کنند که این پردازنده‌ها تعداد هسته بیشتری داشته و از ویژگی‌های به‌روز تری بهره‌مند هستند.

یکی از ویژگی‌های جدید این پردازنده‌ها، قابلیت Intel On Demand Activation Model است. این قابلیت با دارا بودن ویژگی‌هایی همچون QAT، DLB، DSA، و IAA، پردازنده‌های اینتل را برای انواع حجم‌های کاری مختلف سازگار می‌کند و عملکرد پردازنده را با توجه به بار کاری روی سرور تغییر می‌دهد.

همچنین، پردازنده‌های نسل چهارم اینتل به ویژگی‌های امنیتی خاصی مجهز شده‌اند. این ویژگی‌ها از جمله محافظت از سرور در سطح سخت‌افزار را فراهم می‌کند و شامل ویژگی‌هایی همچون AES-NI، رمزنگاری کل حافظه Intel، Intel AES New Instruction، و افزونه‌های نرم‌افزاری نگهبان Intel (Intel SGX) می‌شوند.

تفاوت های مموری RAM های سرورهای G10 و G11

از دیگر تفاوت های سرورهای اچ پی نسل ۱۰ و ۱۱ میتواند به مموری RAM های آن اشاره کرد. در سرورهای نسل ده اچ پی، از مموری‌های DDR4 با حداکثر فرکانس ۳۲۰۰ مگاهرتز استفاده می‌شود. اما در سرورهای نسل یازده، یا Gen11، از مموری‌های DDR5 با فرکانس ۴۸۰۰ مگاهرتز حمایت می‌شود. باید توجه داشت که فرکانس مموری به نوع پردازنده مورد استفاده در سرور hp بستگی دارد.

در سرورهای اچ پی نسل یازده، مموری‌ها فقط به صورت RDIMM در دسترس هستند و قابلیت ۳DS برای افزایش ظرفیت مموری معرفی شده است. این امکان به شما اجازه می‌دهد تا ظرفیت بالاتری را در مموری خود داشته باشید.

اصولاً، با استفاده از مموری‌های نسل ۵ با سرعت بالا، عملکرد بهتری ارائه می‌شود و از فناوری‌های جدید برای به دست آوردن ظرفیت‌های بیشتر استفاده می‌شود. علاوه بر این، مموری‌های این نسل مصرف انرژی کمتری نسبت به نسل‌های قبلی دارند.

درایوهای ذخیره سازی قابل استفاده در سرورهای نسل ۱۰ و ۱۱ اچ پی

درایوها در سرورها مسئول ذخیره‌سازی اطلاعات پس از پردازش داده‌ها هستند. در واقع، پس از پردازش، اطلاعات از مموری به درایو منتقل می‌شود و در آنجا ذخیره می‌شود.

در سرورهای اچ پی، شما دارای درایوهای متنوعی با فرم فکتورهای مختلف می‌باشید. این درایوها به صورت HDD و SSD موجود هستند و در انواع مختلفی از اینترفیس‌ها قابل دسترسی هستند.

در نسل ۱۰ سرورهای اچ پی، علاوه بر درایوهای SAS و SATA، از درایوهای NVMe نیز پشتیبانی می‌شود. با این حال، در این نسخه از سرورها، امکان اضافه کردن درایوهای NVMe به آرایه‌های منطقی توسط رید کنترلر وجود ندارد.

اما در سرورهای نسل یازده اچ پی، با استفاده از رید کنترلرهای جدید، می‌توان درایوهای NVMe را به آرایه‌های منطقی اضافه کرد. این ویژگی جدید به کاربران اجازه می‌دهد تا از درایوهای NVMe با سرعت بالا بهره‌برند و در عین حال از امکانات رید کنترلر استفاده کنند.

اسلات های PCIe در سرورهای اچ پی G10 و G11

کارت‌های PCIe در سرورهای اچ پی نسل ۱۰ شامل کارت شبکه و کارت ریدکنترلر به صورت Mezzanine و کارت‌های Stand Up یا رایزری می‌باشند، در صورتی که سرورهای اچ پی نسل ۱۱ دارای کارتهای OCP هستند که قابلیت نصب روی تمامی سرورهای مختلف تولید شده توسط برندهای‌ سرتاسر دنیا را دارند.

تفاوت نسخه ILO موجود در G10 و G11

سرورهای نسل ۱۰ از ILO 5 بهره‌مند هستند و این درحالیست که سرورهای نسل ۱۱ از ILO 6 بهره‌ می‌برند، تفاوت ILO 6 به ILO 5 این است که دیگر تمامی آپدیت‌ها و به‌روزرسانی‌های سرور تنها از از طریق ILO انجام می‌شوند که این کار منجر به افزایش امنیت سرور HP شده است.


امیدواریم که در این مطلب به خوبی تفاوت های سرورهای اچ پی نسل ۱۰ و ۱۱ برای شما شرح داده‌ شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با خرید سرور hp باما در ارتباط باشید.

پرسش‌‌های متداول

تفاوت نسخه ILO در سرورهای نسل ۱۰ و ۱۱ چیست؟

سرورهای نسل ۱۰ از ILO 5 و نسل ۱۱ از ILO 6 بهره‌مند هستند.

تفاوت نوع رم در G10 و G11 چیست؟

نوع رم در نسل ۱۰ DDR4 بوده و در نسل ۱۱ DDR5 می‌باشد.