بررسی خطاهای احتمالی سیستم
بررسی خطاهای احتمالی سیستم

همه ما در هنگام کار با سیستم با خطاهای زیادی مواجه می‌شویم. سیستم کامپیوتر یک سخت افزار بدون خطا نیست و بد افزارها به راحتی راه نفوذ به آن را می‌دانند. خطاهای احتمالی نرم افزاری معمولا به شکل یک پنجره بر روی کامپیوتر ظاهر می شوند و خطاهای سخت افزاری از طریق بوق ها قابل شناسایی هستند.با بررسی خطاهای سیستم همراه ما باشید.

در ادامه به بررسی خطاهای سیستم می پردازیم که علی رغم اینکه رایج هستند، اختلالاتی را هم در سیستم به وجود می‌آورند. امیدواریم با مطالعه این مقاله به اطلاعات شما افزوده شود.

کند بودن مرورگر: یکی از مواردی که باید در بررسی خطاهای سیستم به آن توجه شود مرورگر است.
در بسیاری از موارد کاربران با کند بودن مرورگر خود مواجه می شوند. این کندی می تواند با گذشت چند دقیقه تبدیل به حالتی شود که در آن هیچ صفحه ای بارگذاری نشود و به اصطلاح حالت فریز شدن رخ دهد. برای حل این مشکل می توانید سیستم خود را Refresh کنید. یا بررسی کنید که آیا سیستم در حال دانلود فایلی در پس زمینه مرورگر است یا نه

بررسی خطاهای احتمالی سیستم

خطا در روشن شدن کامپیوتر: بعضی سیستم ها بعد از خاموش شدن، روشن نمی شوند. این خطا در کامپیوتر مربوط به تجهیزات مربوط به پاور سیستم است. برای رفع این مشکل ابتدا باید اتصالات کامپیوتر به منبع تغذیه یعنی برق را بررسی کنید. اگر بعد از بررسی همچنان این مشکل وجود داشت بهتر است به یک متخصص کامپیوتر مراجعه کنید.

قطع اتصال WiFi: اتصالات بی سیم علاوه بر این که می تواند بسیار کاربردی باشد، می تواند مشکل ساز نیز باشد. اگر WiFi مرتبا از سرور خود قطع می شود، باید چند راه را برای رفع آن مشکل آزمایش کنید.

۱-ابتدا مطمئن شوید که کامپیوتر شما در محدوده و برد WiFi قرار دارد.

۲-می توایند بررسی کنید که آیا درایورهای مربوط به تجهیزات بی سیم سیستم شما به درستی بر روی سیستم نصب است. گاهی اوقات نیز با به روز رسانی درایور وایرلس نیز می توانید مشکل قطعی وایرلس را برطرف کنید.

بررسی خطاهای احتمالی سیستم

کند بودن سرعت سیستم به طور کلی : مورد بعدی که در بررسی خطاهای سیستم به آن می پردازیم کند بودن سیستم است.این مشکل زمانی رخ می دهد که CPU سر ریز و یا به اصطلاح overload شده باشد . برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی می توانید اجرای برخی از برنامه ها را قطع کنید تا توان CPU برای پردازش بقیه دستورات و برنامه ها بالاتر رود. .

خطای صفحه آبی؛ سیستم کامپیوتر صفحه آبی یا همان Blue Screen of Death به دلیل اختلال در نصب نرم افزارها و یا سخت افزارها به وجود می‌آید. یکی از دلایل آن می تواند خرابی رم باشد. همچنین تنظیمات بایوس هم می تواند عامل پدید آمدن این صفحه شود. ویروس ها در شرایط نرم افزاری و گرمای بیش از حد سیستم در کنار تصادفهای منبع تغذیه موجب ایجاد اختلالات سیستمی و خطای صفحه آبی می‌شوند.

اما رایج ترین عامل پیدایش این خطا در شرایط نرم افزاری، پریدن ویندوز و در شرایط سخت افزاری خرابی هارد است. در صورتی که فشار بالایی بر روی هارد شما بیاید، این خطا در چند ثانیه ظاهر شده و سیستم را ری استارت می‌کند. این خطا بعضی از اوقات ناگهانی رخ داده و به کلی رفع می شود. در صورتی که صفحه آبی پس از ری استارت کردن (سه بار یا بیشتر) در حال تکرار باشد رم شما دچار مشکل شده و با تست رم کار خود را تکمیل کنید. اما اگر در جریان بالا آمدن ویندوز با این مشکل مواجه شدید ویندوز را عوض کنید تا به راحتی این صفحه از بین برود.

بررسی خطاهای احتمالی سیستم

انواع خطاهای بوق

در بررسی خطاهای سیستم گفتیم که معمولا خطاهای سخت افزاری از طریق بوق ها قابل شناسایی هستند.

در زیر انواع و اقسام بوق ها را به اختصار توضیح خواهیم داد.

 1. یک بوق کوتاه : اشکالی در حافظه DRAM می باشد ، این اشکال از وقفه ها ی برنامه ریزی شده و کنترل وقفه ها می باشد.
 2. دو بوق کوتاه : بیت parity در حافظه دچار خطا شده است ، احتمالاً این خطا از ۶۴K اول حافظه و در RAM IC باشد که باعث شده به درستی کار نکند.
 3. سه بوق کوتاه : حافظه به خاطر دردسترس نبودن ۶۴k اول با شکست روبرو شده و در دسترس نمی باشد که احتمالاً در RAM IC این مشکل را میتوان یافت .
 4. چهار بوق کوتاه: تایمر و ساعت سیستم مشکل دارد ممکن است از IC این قسمت باشد تایمر را کنترل کنید تا تمامی قطعات همزمان شوند
 5. پنج بوق کوتاه : CPU یا مغر متفکر سیستم با مشکل مواجه شده است علاوه بر CPU از نحوه خنک شونده آن نیز اطمینان حاصل کنید . (در مورد CPU در ادامه مطالب مفصل صحبت خواهیم کرد)
 6. شش بوق کوتاه: Controller ورودی کیبوردA20 با خطا روبرو است IC این قسمت را کنترل کنید.
 7. هفت بوق کوتاه: CPU تولید خطاهایی استثنایی کرده که ممکن است از حافظه مجازی Virtual و یا مدارات مجتمع CPU باشد .
 8. هشت بوق کوتاه : کارت گرافیک نیز دارای حافظه است و این خطا میگوید در این حافظه مشکل ایجاد شده و بایوس نمیتواند بر روی Frame های بافر VGA بنویسد.
 9. نه بوق کوتاه : ROM مشکل دارد، محتویات BIOS ROM با آنچه در checksum است یکی نیست.
 10. ده بوق کوتاه : مشکل از CMOS است.
 11. یازده بوق کوتاه : حافظه Cache در L2 معیوب شده است
 12. یک بوق بلند و دو بوق کوتاه : سیستم ویدئو مشکل دارد ، ROM BIOS در ارتباط با ویدئو به مشکل برخورده است.
 13. یک بوق بلند سه بوق کوتاه: حافظه بالای ۶۴k در دسترس نیبست و دچار ایراد شده است.
 14. یک بوق بلند هشت بوق کوتاه: آداپتور ویدئو یا گم شده و یا معیوب است.
 15. بوق بلند : POST کار نمیکند که احتمالاً اشکال از RAM است.
 • بدون بوق : اگر سیستم تان بدون تصویر است هیچ بوقی نمیشنوید که احتمالاً یا مادربورد و یا CPU مشکل دارد که این دو باید بررسی گردند .
 • بوق Memory Ram : معمولاً اگر RAM شما مشکل داشته باشد بوق ها به صورت زنجیره وار و با یک فاصله زمانی مشخص تولید میشود ، اگر مشکلی از رم نبود ممکن است از مادربورد باشد.
 • بوق Card VGA : اگر چند بوق پشت هم و سپس سکوت را داشتید ممکن است کارت گرافیکتان از جای خودش بیرون آمده باشد و یا البته کارت گرافیکی خراب شده باشد اگر مشکلی نبود ممکن است از مادربورد باشد.
 • بوق سلامتی : تک بوق همیشه ضامن سلامتی سیستم است .
بررسی خطاهای احتمالی سیستم

اچ استوک بزرگترین فروشگاه کامپیوتری ایران تنها شرکت فروش قطعات کامپیوتری استوک با یک هفته مهلت تست و تعویض به شما این امکان را میدهد تا در کنار خرید جنس استوک و کم قیمت اطمینان خاطر نیز داشته باشید تا در صورت بروز مشکلات جنس تعویض و جنس سالم به شما تحویل داده شود.

منبع