SAS Expander چیست؟
SAS Expander چیست؟

باتوجه به دنیای پیشرفته‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، موضوع ذخیره‌سازی اطلاعات و داده‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از داده‌های حیاتی و مهم کسب‌و‌کارها گرفته تا اطلاعات شخصی، باید همگی به صورت کاملا ایمن ذخیره شده و قابل اطمینان باشند. در این مطلب قصد داریم تا به مفهوم SAS Expander یا همان گسترش‌دهنده SAS بپردازیم و توضیح دهیم که این تکنولوژی چیست و چگونه به بهبود ذخیره‌سازی داده‌ها میتواند کمک کند.

مفهوم SAS Expander

SAS Expander به معنای گسترش‌‌دهنده‌ی SAS می‌باشد. در واقع SAS که مخفف کلمه Serial Attached SCSI بوده و یک استاندارد اتصال دستگاه‌های ذخیره‌سازی به سرور hp و سایر سرور‌ها و همچین سیستم‌های کامپیوتری است. به کمک این تکنولوژی میتوان انتقال داده‌ها با سرعت بسیار زیاد در کنار بهره‌وری بالا انجام داد.


مفهوم SAS Expander

اهمیت گسترش‌دهنده‌های SAS

SAS Expander نقش بسیار حیاتی در بهبود عملکرد و قابلیت افزایش پذیری سیستم‌های ذخیره‌سازی را دارند. به کمک آنها میتوان تعداد دستگاه‌های ذخیره سازی که به یک کنترلر SAS متصل هستند را افزایش داد. این افزایش پذیری موجب شده است تا شرکت ها بتوانند به راحتی ظرفیت ذخیره‌سازی خود را افزایش دهند.

گسترش‌دهنده‌های SAS در انواع مختلفی از سرورها و سیستم‌های ذخیره‌سازی استفاده می‌شوند. از جمله استفاده‌های متداول آن‌ها می‌توان به سرورهای دیتاسنتر، ذخیره‌سازی شبکه‌ای، و سرورهای ابری اشاره کرد.

ساختار گسترش‌دهنده‌های SAS

به طور کلی میتوان گفت که گسترش دهنده‌های SAS دارای ورودی و خروجی هایی هستند که به دستگاه‌های ذخیره‌سازی متصل می‌شوند. ارتباط کنترلر SAS با دستگاه‌های ذخیره سازی به وسیه پروتکل SAS ممکن می‌شود.

عملکرد SAS Expander

عملکرد SAS Expander به این نحو است که اطلاعات توسط کنترلر SAS به گسترش‌دهنده منتقل شده و گسترش دهنده اطلاعات دریافت شده را به دستگاه‌های ذخیره‌سازی موجود انتقال می‌دهد. این طرز عملکر موجب افزایش تعداد دستگاه های ذخیره‌سازی به یک کنترلر SAS می‌شود.

مزایای استفاده از SAS Expander

 • افزایش تعداد دستگاه‌های ذخیره‌سازی متصل به یک کنترلر SAS
 • بهبود عملکرد و کارایی سیستم‌های ذخیره‌سازی
 • صرفه جویی در هزینه نگهداری و زمان مدیریت ذخیره‌سازی
 • امکان ارتقاء و اضافه کردن دستگاه‌های جدید به سیستم
 • بالا بردن انعطاف پذیری سیستم

نحوه‌ی انتخاب بهترین SAS Expander

جهت انتخاب بهترین SAS Expander مناسب تنها کافی است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 1. تعداد دستگاه‌های ذخیره‌سازی مورد نیاز
 2. به چه مقدار سرعت جهت انتقال نیاز دارید؟
 3. با سیستم‌های شما سازگار باشد
 4. امکانات مدیریتی
 5. قابلیت‌های امنیتی

مشکلات احتمالی در استفاده از SAS Expander

همانند سایر قطعات امکان دارد هنگام استفاده کردن از SAS Expanderدچار مشکلاتی شوید که شامل موارد زیر است:

 • افت عملکرد
 • ناسازگاری با دستگاه‌های خاص
 • مشکلات اتصال
 • و…

راه‌حل‌های موجود برای مشکلات گسترش‌دهنده‌های SAS

به روزرسانی نرم‌افزار، افزایش منابع سخت‌افزاری، و تنظیمات تنظیم مجدد از راه‌حل‌موجود برای رفع مشکلاتی است که در بالا به آنها اشاره کردیم.

نکات مهم در راه‌اندازی SAS Expander

حتماً هنگام راه اندازی نکات مهم زیر را در نظر بگیرید.

 • بررسی سازگاری با سیستم‌های موجود
 • تنظیمات مناسب در کنترلر SAS
 • نظارت دقیق بر عملکرد گسترش‌دهنده‌های SAS

نتیجه‌گیری

SAS Expander یا همان گسترش دهنده SAS از تکنولوژی های اساسی و مهم در زمینه ذخیره سازی داده‌ها است و امکان افزایش تعداد دستگاه‌های ذخیره سازی و بهبود عملکرد را به کاربران خود می‌دهد. باتوجه به مواردی که در مقاله SAS Expander چیست؟ اشاره کردیم، شما میتوانید از این تکنولوژی به بهره‌وری سازمان خود دست یابید. در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با خرید سرور hp و سایر موارد با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آیا SAS Expander برای تمامی انواع سرورها مناسب است؟

SAS Expander برای اکثر سرورها و سیستم‌های ذخیره‌سازی قابل استفاده است.

آیا استفاده از SAS Expander امنیت داده‌ها را تضمین می‌کند؟

استفاده از SAS Expander تنها یک قسمت از امنیت داده‌ها است. برای افزایش امنیت، نیاز به تنظیمات امنیتی اضافی و استفاده از ابزارهای مدیریتی دارید

چگونه می‌توانم بهترین SAS Expander را انتخاب کنم؟

برای انتخاب بهترین SAS Expander، باید نیاز‌های خود را ارزیابی کنید و با مشخصات فنی مدل‌های مختلف مقایسه کنید. همچنین، نظرات و تجربیات دیگران نیز می‌تواند به شما کمک کند.