تنظیم سرعت و رفع صدای فن سرور
تنظیم سرعت و رفع صدای فن سرور

سرور hp یا سایر برند‌ها به خاطر پردازش قدرتمندی که دارند نیازبه سیستم تهویه هوای داخلی دارد که جوابگو باشد گاهی به دلایل مختلفی صدای فن سرور زیاد شده و دچار اذیت اطرافیان آن می‌شود در ادامه قصد داریم تا به نحوه تنظیم سرعت و رفع صدای فن سرور بپردازیم باما همراه باشید.

تنظیم سرعت و رفع صدای فن سرور

علت سرو صدای فن سرور

هنگامی که با سر و صدای فن سرور مواجه شدید شاید فکر کنید که بهترین کار تنظیم سرعت فن سرور است اما باید در مراحل آخر به این موضوع بپردازید. ابتدا بهتر است که به بررسی علت به وجود آمدن سر و صدا پرداخته تا مشکل را از ریشه حل نمایید. از علت هایی که میتواند باعث بروز افزایش سر و صدای فن سرور شود شامل مواردی چون :

  • گرفتگی فن و دریچه توسط گرد و غبار
  • مسدود شدن جریان هوای خروجی و دریچه فن‌ها
  • آسیب دیدگی فیزیکی فن سرور
  • قدیمی شدن فریمور و درایوهای موجود در سرور
  • عدم تهویه هوای کافی
  • جریان ضعیف عبور و خروج هوا
  • گرمای بیش از حد سرور
  • مشکل کارکرد پاور

در صورتی که به بررسی موارد ذکر شده پرداختید اما هنوز نیز با مشکل سر و صدای فن سرور مواجه هستید نوبت به آن رسیده است که اقدام به تنظیم سرعت فن سرور نمایید.

تنظیم سرعت فن سرور اچ پی

از روش هایی که شما میتوانید سرعت و صدای فن سرور را تنظیم کنید قسمت Thermal Configuration است که در منوی بایوس قرار دارد.

اگر قصد دارید تا از این روش اقدام به تنظیم سرعت فن سرور خود نمایید باید ابتدای راه اندازی دستگاه به قسمت System Utilities بروید که برای ورود به این بخش نیاز است کلید F9 را بزنید.

تنظیم سرعت فن سرور

بعد از زدن کلید F9 شما باید گزینه Configuration را انتخاب کرده و در پنجره جدید به دنبال گزینه BIOS/Platform Configuration بگردید و آنرا انتخاب کنید.

سپس به قسمت Advanced Option رفته و در آنجا گزینه Fan And Thermal Option را مشاهده می‌کنید که باید آنرا انتخاب کنید.

تنظیم سرعت فن سرور

بعد از آن در صفحه Thermal Configuration شما میتوانید اقدام به تنظیم سرعت فن سرور خود نمایید به عنوان مثال بخش Optimal Cooling برای کاهش سرعت فن و بخش Increased Cooling برای افزایش سرعت فن است .

در نهایت بعد از انجام تنظیمات مربوطه باید دکمه F10 را بزنید تا تنظیمات ذخیره شده و از بایوس خارج شوید.

به پایان مطلب تنظیم سرعت و رفع صدای فن سرور رسیدیم امیدوارم که برای شما کاربردی باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با خرید سرور hp و سایر موارد باما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

آیا میتوانم صدای فن سرور را کاهش دهم؟

بله با رفتن به تنظیمات مربوط به سرعت فن میتوانید صدای فن را نیز کاهش دهید.