UPS چیست
ups چیست و مقایسه برسی انواع ups

ups یا برق اضطراری یا همان منبع تغذیه بدون وقفه یک منبع الکترونیکی است که در مجاورت رایانه و وسایل برقی قرارمیگیرد تا هنگام اختلال در ولتاژ ورودی برق شهری و یا قطعی کامل ان ، شرایط لازم برای ادامه‌ی  فعالیت دستگاه را برقرار سازد. درحقیقت جایگاه UPS بین برق شهری و دستگاهی است که برق مصرف میکند تا از بروز آسیب به تجهیزات حساس جلوگیری نماید.سیستم یو پی اس وظیفه حفاظت از وسایل الکتریکی حساس در برابر نوسانات برق را دارد و این سیستم از تعمیرات و عقب افتادگی های هزینه‌دار جلوگیری به عمل می آورد. در واقع یو پی اس علاوه برب محافظت از دستگاه‌های الکتریکی حساس، ثبات جریان برق تقویتی فراهم می آورد که به آنلاین ماندن برنامه های حساس کمک شایانی می‌نماید .

کاربرد UPS

کار اصلی یو پی اس ، تامین توان مورد نیاز مصرفی بدون وقفه می باشد. هنگامی که برق شهری قطع شود UPS سریعا وارد عمل شده ونیاز دستگاه به برق مصرفی را تامین میکند.این سیستم  وظیفه حفاظت از وسایل الکتریکی در برابر نوسانات برق را دارد. اگر از UPS استفاده نشود ممکن است نوسانات جریان برق باعث سوختن دستگاه شود.

انواع UPS

 • OFFLINE UPS  (یو پی اس افلاین )
 • ONLINE UPS (یو پی اس آنلاین)
 • LINE INTERACTIVE UPS (یو پی اس لاین اینتراکتیو)

UPS  OFFLINE (یو پی اس افلاین )

هنگامی  که  هدف ما ازتهیه کردن UPS فقط  تامین بدون وقفه نیاز برق کامپیوتر شخصیمان باشد این نوع یو پی اس مناسب است.در این حالت  یو پی اس تنها در صورتی فعال میشود که مشکلی برای برق شهر بوجود بیاد و دچار قطعی برق شوید.

UPS های افلاین درصورت قطع برق همزمان وصل نمیشوند و ابتدا وسیله شما خاموش میشود و بعد باروشن کردن یوپی اس برق به سیستم برمیگردد.
این نوع یو پی اس توان خروجی مناسبی ندارد و تولید ان در حال حاضرمتوقف شده است.

ONLINE UPS (یو پی اس آنلاین)

در این نوع از یوپی اس ها اینورتر همیشه فعال است و علاوه بر شارژ باتری توان خروجی هم تامین میشود.
در این مدل همیشه جریان ورودی متناوب به جریان مستقیم  و سپس توسط اینورتر به جریان خروجی متناوب تبدیل میشود تا به این ترتیب دستگاه مصرفی توسط یک ولتاژ منظم تغذیه شود .به زبان ساده تر در هنگام قطع برق سیستم شما خاموش نمیشود و همیشه تازمان که باتری شارژ داشته باشد دستگاه شما برق دارد.

UPS   LINE INTERACTIVE(یو پی اس لاین اینتراکتیو)

در این مدل اینورتر همواره فعال میباشد و تا موقعی که ولتاژ ورودی در بازه ی معمول قرار دارد باتری را شارژ میکند اما زمانی که این ولتاژ از بازه ی معمول خود خارج شود برق مصرفی از منبع تغذیه بی وقفه تامین میشود در این صورت آسیبی به دستگاه ما وارد نمیشود.

از این مدل یو پی اس بیشتر در تجهیزات شبکه استفاده میشود.

مزیت استفاده از یو پی اس

کمک به حل مشکلات ناشی از قطع شدن جریان برق
محافظت دربرابرقطع کلی برق
حذف نویزها و نوسانات برق شهری
محافظت از مصرف کننده ها در برابر رعد و برق و ولتاژ بالا

اجزای UPS

 یو پی اس از چهار بخش تشکیل شده است :

 • یکسو کننده شارژر یا رکتیفایر
 • باتری
 • مبدل اینورتر
 • کلیدغیر هادی 

طراحی یو پی اس های ذخیره برق ۲۲۰ ولت طوری در نظر گرفته شده است که بتوانند از شوک ناگهانی ناشی از قطعی برق، در سیستم های مختلف جلوگیری کنند و در نتیجه سیستم ها و دستگاه ها، از خرابی ناشی از قطع برق و از دست دادن ناگهانی برق شبکه در امان بمانند.

 رکتیفایر:

وظیفه آن تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم است. در واقع همان تبدیلAC  به DC میباشد.

باتری:

 یکی از مهم ترین اجزای  یو پی اس است .وظیفه آن رساندن انرژی به دستگاه وصل شده  در زمان عدم وجود جریان برق یا نوسان آن است.
اکثراین باتری ها ازنوع سیلد اسید میباشد.

اینورتر:

وظیفه آن تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب است و خروجی آن تقریبا معادل برق شهری است .
به سه دسته کلی تقسیم میشوند : اینورتر با خروجی شبه سینوسی , اینورتر با خروجی سینوسی ,ودر اخر اینورتر با خروجی تمام سینوسی.

یو پی اس ها بسته به نوع باتری و ظرفیت و کاربردی که دارند در انواع مختلفی تولید می شوند. آنها ممکن است طوری طراحی و پیکر بندی شوند که با افزایش ظرفیت باطری ها، برق مصرفی دستگاه ها را برای مدت طولانی تری تامین کنند، که این عملکرد بیشتر برای یو پی اس های صنعتی در نظر گرفته می شود. نکته ای که در رابطه با یو پی اس های برق اضطراری با ابعاد بزرگ تر وجود دارد، این است که این یو پی اس ها دارای توان بیشتر و اکثرا کیفیت برق خروجی بالاتری هستند.

انواع تکنولوژی­های شناخته شده جهت ساخت یوپ­ی اس عبارتند از:

 • Standby
 • Line-Interactive
 • Ferro resonant
 • Double Conversion
 • Delta Conversion

از یو پی اس ها کجا استفاده میشود

تقریبا میتوان گفت که تمام وسایلی که با برق کار میکنند نیاز به یوپی اس دارند اما مهم ترین بخش هایی ک یو پی اس در ان ها استفاده میشود را میتوانید در زیر مطالعه کنید.

استفاده از یوپی اس در کامپیوتر شخصی : اگر شما هم بر روی کامپیوتر شخصی‌ خود اطلاعات مهمی دارید که لازم است همیشه از آن‌ها محافظت شودنیاز است که از سیستم برق اضطراری برای آن استفاده کنید.بسیاری از پردازش‌ها مانند امور مربوط به بورس ، رایانه‌های مربوط به ترددهای هوایی ، تجهیزات مربوط به امور نظامی اهمیت ویژه‎ای دارند. به طوری که قطع شدن برق برای چند ثانیه می‌تواند خسارت‌های فراوانی را به وجود آورد. در این موارد نیاز مبرمی به استفاده از سیستم برق اضطراری است.

استفاده از یوپی اس در آسانسور : آسانسورها مهم‌ترین وسیله برای جابجایی بین طبقات مختلف است. این دستگاه باید همواره در حال کار باشد به همین خاطر نیاز به تجهیزات منبع تغذیه بی وقفه دارند. اگر سیستم برق اضطراری برای آسانسور وجود نداشته باشد و برق حتی برای چند دقیقه قطع شود، استرس زیادی برای افراد داخل آسانسور پیش خواهد آمد.بدین منظور از دستگاه یو پی اس در کنار تابلو Black Out برای توقف در اولین مکان بعد از قطعی برق استفاده می شود.

استفاده از یوپی اس درتجهیزات پزشکی : به دلیل اینکه قطعی برق می‌تواند آسیب زیادی به تجهیزات پزشکی وارد نماید و یا این که آن‌ها را به کلی از کار بیاندازد بسیار ضروری است که کلیه بخش‌های مراکز درمانی پزشکی به یو پی اس متصل شوند.

استفاده از یوپی اس در دوربین مداربسته : یو پی اس های دوربین مداربسته اغلب دارای اندازه کوچکی هستند تا بتوانید آن را در فضاهای کوچک نگهداری کنید. نکته ای که باید بدانید این است که یکی از ترفندهای سارقان برای از کارانداختن تجهیزات امنیتی خانه یا محل کار شما این است که جریان برق را قطع کنند. بنابراین برای این که مورد سوء استفاده آن ها قرار نگیرید باید برق اضطراری برای خود تهیه کنید.

استفاده از یوپی اس در کرکره برقی: روزهای گرم تابستان که مصرف برق افزایش پیدا می‌کند، عموم مردم به علت قطعی برق و از کار افتادن کرکره‌های برقی با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. به همین خاطر استفاده از یک سیستم برق اضطراری ضروری شده است. اما نکته مهم پیش از خرید یک مبنع تغذیه بی وقفه این است که نوع موتور کرکره خود را تشخیص داده و سپس مطابق آن خریداری کنید.

استفاده از یوپی اس در یخچال : در مراکز زیادی نیاز به نگهداری برخی از وسایل در فضای آزمایشگاهی و درمانی است .این در حالی است که اگر جریان برق قطع شود، با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. اما نکته مهم در تهیه یک منبع تغذیه بی وقفه برای یخچال این است که دستگاه‌هایی که شامل موتور و سیم پیچی هستند را نباید به ups وصل کرد. شما تنها زمانی می‌توانید این کار را بکنید که توان ups بسیار بیشتر از توان مصرفی بار باشد.

استفاده از یوپی اس در پکیج : پکیج‌ها اصولا برای گرمایش از گاز استفاده می‌کنند. اما آن‌ها برای مصارف دیگر نیاز به برق هم دارند. مثل مشعل‌ها ، سنسور‌ها و ایجاد انرژی برای پمپ و … . یعنی اگر جریان برق وجود نداشته باشد پکیج از کار می‌افتد و به همین دلیل نیاز به سیستم برق اضطراری وجود دارد.

یو پی اس ها در انواع مختلف و اندازه های متفاوتی وجود دارند. هرچه اینورتر ups قوی تر باشد قدرت یوپی اس بیشتر خواهد بود.

مشخصات فنی UPS

میتوان یو پی اس را یک نوع سیستم قدرت پیوسته دانست. زمان استفاده از ظرفیت برق ذخیره شده توسط یو پی اس ها معمولا کوتاه است. اما برای راه اندازی مجدد سیستم های آماده به کار یا جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی تجهیزات گزینه مناسبی به شمار می رود. انواع مختلفی از یو پی اس ها تولید می شوند که روش کار متفاوتی دارند، اما هدف همه آنها ذخیره سازی انرژی الکتریکی و تامین آن در مواقع مورد نیاز است.

عملکرد خروجی یو پی اس ها را می توان در ۳ بخش تقسیم کرد :

 • وابستگی ورودی
 • شکل موج ولتاژ خروجی
 • عملکرد خروجی پویا

ولتاژ خروجی در یو پی اس ها در سه طبقه بندی اصلی قرار دارد :

 • موج سینوسی THD پایین که با نماد S نشان داده می شود.
 • موج سینوسی THD متوسط که با نماد X نشان داده می شود.
 • موج غیر سینوسی پله ای یا مربعی که با نماد Y معرفی می گردد.

مشخصات محیطی یو پی اس

محدوده دمای عملکرد:
Ups گرما تولید میکند ونمیتواند دراتاقی بدون تهویه کافی کارکند.

محدوده دمای انبارش :

به حد پایین این دما دقت کنید زیرا باتریها درمعرض سرمای شدید میتوانند یخ بزنند وخراب شوند.

مشخصات ورودی یوپی اس

ولتاژ ورودی:

محدوده مجازمشخصات نامی و واقعی. مطمئن شوید که مدل مناسبی با توجه به شرایط برقتان انتخاب میکنید.


فرکانس نامی:

معمولاً ۵۰ یا۶۰ هرتز است. برخی ازمدلها هردوعدد راپوشش میدهند.


اتصال ورودی:

نوع دوشاخه ای که کابل برق یو پی اس استفاده میکند (برای مدلهای بزرگتر بسیارمهم است)

راهنمای خرید UPS

THD : توصیه میشود برای مکان­هایی که تعداد دستگاه ­های کامپیوتری زیادی در آن قرار دارد از یو پی اس باTHD جریان ورودی پایین مثلا ۱۰% استفاده شود. چرا که وجود بارهایی که از منابع تغذیه سوئیچینگ استفاده می­کنند، به دلیل ایجاد هارمونیک در شبکه، باعث داغ شدن سیم­ های نول و به تبعه آن باعث بروز گرما در سیستم برق می­شوند.

Switch Time : سوییچ تایم به فاصله زمانی بین سوئیچ از برق شهر به باتری و بالعکس گفته می­شود.و هر چه این زمان بیشتر باشد احتمال Restart شدن کامپیوتر در لحظه سوئیچ بیشتر خواهد بود. دستگاه­ هایی که زمان سوئیچ آنها حدود صفر است به دستگاه ­های On-Line معروف هستند.

Backup Time :زمان مورد نیاز برای وضعیتی است که برق شهر قطع شده و لازم است برای تغذیه بار مصرفی از شارژ باتری استفاده شود. این زمان بستگی به باتری دارد و با کم و زیاد شدن باتری، کم و یا زیاد می­شود. یو پی اس  ممکن است دارای باتری داخلی بوده و یا امکان اضافه نمودن باتری خارجی (کابینت باتری) به جهت طولانی نمودن مدت زمان برق­ دهی، برای آن وجود داشته باشد.

Technology & Wave Shape: تکنولوژی ساخت یکی از پارامترهای مهم در انتخاب یوپی اس مناسب است.در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

چنانچه منابع تغذیه دستگاه ­های مورد استفاده (بار) بسیار حساس بوده و هیچگونه نویز یا اعوجاجی نباید به آن وارد شود و شکل موج خروجی به صورت سینوسی کامل و بدون قطعی و بدون وابستگی به ولتاژ ورودی لازم باشد، توصیه می­شود از یو پی­ اس ­های On-line استفاده شود و چنانچه ورود نویز یا تغییر شکل موج خروجی از درجه اهمیت کمتری برخوردار است، یوپ­یاس­های Line-Interactive توصیه می­شود.

Input Frequency Range: به میزان تغییرات فرکانس ورودی یو پی اس گفته می­شود. مثلا دستگاه یو پی اس که بازه­ ی فرکانس ورودی آن %۵ ± Hz­۵۰­می­باشد، بدان معناست که  یوپی­ اس در بازه­ ی فرکانسی۴۷.۵  تا ۵۲.۵ هرتز بدون استفاده از باتری و با در اختیار گرفتن فیلتراسیون داخلی به کار خود ادامه داده و خروجی مناسبی را ارائه می­دهد. یو پی اس در خارج از این بازه، ورودی یو پی اس را غیرنرمال تشخیص داده و در حالت Backup و ولتاژ خروجی را از باتری تأمین می­نماید.

یو پی اس کدام کشور کیفیت بالاتری دارد؟

کشورهای زیادی به تولید یو پی اس پرداخته اند و هر روز هم به این تولیدکنندگان آن افزوده می‌شود.
درکشور ما بیشتر شرکت‌ها یو پی اس را وارد می‌کنند و تعداد کمی از شرکت‌ها این محصول را تولید می‌کنند.بیشتر یو پی اس‌های واردی کشور ساخت چین هستند و کیفیت‌های مختلفی دارند.
در کل یو پی اس های ساخت کشورهای اروپای غربی مثل ایتالیا و فرانسه کیفیت بالاتری نسبت به سایر کشورها داردند. یو پی اس‌هایی با توان کم و قیمت کم متعلق به کشورهای آسیای شرقی از جمله چین هستند و یو پی اس‌های توان بالا ساخت کشورهای اروپایی.


اچ استوک بزرگترین فروشگاه کامپیوتری ایران تنها شرکت فروش قطعات کامپیوتری استوک با یک هفته مهلت تست و تعویض به شما این امکان را میدهد تا در کنار خرید جنس استوک و کم قیمت اطمینان خاطر نیز داشته باشید تا در صورت بروز مشکلات جنس تعویض و جنس سالم به شما تحویل داده شود

UPS چیست

یو پی اس یک منبع الکترونیکی است که هنگام قطع برق یا اختلال در ولتاژ آن ادامه فعالیت دستگاه را ممکن میسازد.

انواع یو پی اس کدام است

یو پی اس افلاین , یو پی اس آنلاین , یو پی اس لاین اینتراکتیو.

تفاوت UPS آنلاین و آفلاین چیست

یو پی اس آنلاین هنگام قطع برق همان لحظه برق را به سیستم شما میرساند ولی یوپی اس آفلاین هنگام قطع برق بعد از خاموشی دستگاه برق را متصل میکند.

.